Смолокурка. топонім. опис.

..місцевим мешканцям відомий топонім “Смолокурка”, і ті хто мешкають тут давно знають, що посохлий рівчак у лісі колись був гарним озером-ставком, і створений був на річці Білка, що текла з глибини лісу і впадала у р.Стугну (була притокою) через висохлий тепер і засипаний рівчак старого базару і пожарки, до затоки “Пошта” . Тож до топонімів: підставою є від діяльності, який тоді був у великому попиті, і мав численне розгалудження невеличких артілей, що саме в лісі збирали смолу та топили (курили) її на фракції.

..є численні місця у нашому лісі, вже зарослих за плином часу і рясно всіяних фаховим реманентом, а також напівзасипаних і завалених , де було розташовані ці смолокурні. Зазвичай це на схилах і біля значних водяних місцин (струмок, ставок), а також неподалік місць збору сировини.

..тут у досить легкій формі подано чергову інформацію про процес.

Коли думаєш, що в казці «Солом’яний бичок» не може бути нічого нового, і вже друга фраза спантеличує. «Жили собі дід та баба. Дід служив на майдані майданником…»
Наша версія – це так евфемістично сказано, що дід просто собі жебрав на майдані коло церкви.
Ну, або був штатним революціонером.
Насправді виявилося, що майдан – це смолокурня, а майданник – знавець цього високотехнологічного процесу. А технологія така: при сильному нагріванні без доступу повітря деревина (переважно сосна для смоли, береста для дьогтю) обвуглюється, смола витоплюється і стікає вниз. Дно ями вистили корою, щоб смола не всотувалася в землю. Сировину треба дрібно наколоти, просушити і вертикально скласти у викопану над урвищем яму. Обкласти щепою і підпалити, а коли верхній шар прогорить, закрити дерном і землею. Пишуть, що основне в цій справі – майстерність укладання деревини і підтримання тління, бо якщо вогонь надто сильний, смола прогорає, не встигаючи стікати по жолобу. А ще при цьому всьому виділяється вода, оцет, метиловий спирт, скипидар і чадний газ. Можна ненароком залити, бабахнути або вчадіти. Словом, гаряча робота.
Тож осмолив дід бичка, скориставшись службовим становищем.

по темі:

Смолокурка. ліс. 23.03.2020
архїів. 24.01.2013 Ліс. Смолокурка
ліс. Смолокурка. 27.02.2017
ст. Мотовилівка. листівка з лісом. чергова..
розвідки з ономастики смт Борова
архів. текст. “Перемога”. 14.09.1955
випадкова археологія 122

Comments are closed.