Мотовилівські етюди. Велика Мотовилівка

В другій частині “Мотовилівських етюдів” – коротка екскурсія селом Велика Мотовилівка на Фастівщині.

Народні перекази свідчать, що у глибоку давнину на місці Мотовилівки було місто Міна, (965-1035)оселений греками. Цей град було вщент знищено печенігами ще у ХІІ ст. Місцина довгий час називалася пусте Городище.Після укладення миру між русами і половцями князь Св’ятополк взяв за дружину доньку половецького Тугархана,а на річці Гулянка влаштовано бенкет,що тривав декілька тижнів.

У 1095 р. Пусте Городище почало заселятися під назвою Гуляники.1390р.князь Володимир Ольгердович підтвердив грамотою право роду князя Юрія Половця(Рожиновського)із Сквири на Гуляники. У 1 половині XV ст. маєток Гуляники були подаровані Михайлвоі Рожановському. Князь Яцько М.Рожиновський 1480 р. заставив Гуляники за борг київському міщанину Пашковичу.У XVI ст., під час нападу татар, 1492р.,та 1540 Гуляники були розорені.Великий князь Литовський Олександер 1492 дарує Гуляники П.Івашкевичу,а 1528 король і великий князь Сигизмунд І підтвердив право вдові Івашкевича Гелені та його дітям.Воєвода,князь К.Острозький 1560 подарував спустіле село І.Мотовилівцю.

Тож Мотовилівка — назва попереднього стародавнього містечка Гуляники після переходу його у власність Івана Мотовила (Мотовилівця) у XVI столітті (1560 року). Основа цього містечка була якраз на пагорбових теренах сучасного с. Велика Мотовилівка. Наприкінці XVI ст. (1595 р.король Сигизмунд ІІІ,дарує Яну Аксаку) воно переходить у власність родини Аксаків. Поселення задвна йменувалося містом. У 1613 р.збудовано Мотовилівський замок,:на 8 веж великих,та 15 менших.В люстраціі Киівського воєводства 1616р.в Мотовилівці 300 заселених будинків,30 зних козачі і стрілецькі.З 1625р.козаки в складі Киівського полку реєстрових козаків.В червні 1648 фастівські козаки захопили замок і заснували сотню,що увійшла до киівського полку,сотник Іван Бодянський(Половець), у 1651 сотник Семен Половий.У 1665 Мотовилівка до червня,резиденція полковника П.Бутрима,спільника гетьмана Тетері,далі до листопада В.Децика спільника Брюховецького ,покинувши замок сюди вернулись поляки,а посадником став козак Малюта.18 листопада 1665,московські рейтери з киівського гарнізону вдерлись в замок винищили нечисельну охорону і більшість жителів,спалили Мотовилівку і замок.У 1672-76 Мотовилівка резиденція київського полковника І.Вербицького,прибічника П.Дорошенка.В 1679-85 осідок отаманів Шацко та Єника.1686/90 повернулись Аксаки.

1686 року, внаслідок поділу України,т.з”Вічний мир” між Московським царством і Річчю посполитою кордон пройшов по річці Стугна, тому єдине поселення Мотовилівка розділив кордон — сучасна Мотовилівка відходила до складу московськоі держави, Велика Мотовилівка — до Польщі. Під час козацького повстання Семена Палія Мотовилівку захопили загони Плиски,Хмуренка та Сороченка,до 1709 підпорядковане гетьману Мазепі.Після повернення поляків у 1711 році у свої володіння внаслідок підписання царським урядом того ж року Прутського трактату, козацьке населення, що оселилося там раніше, змушене було переселятися на протилежному березі р.Стугни. ССтугна, внаслідок чого утвориться інша т. зв. Мотовилівка. Історична ж Мотовилівка почала називатися Панською або польською Мотовилівкою, а у радянські часи стала Великою Мотовилівкою.

автор: Юрій Багрянцев

Comments are closed.