мапа. “Sліrfowka”. 1630 (50) р.?

..чергові знахідки з глибин іетернетів, згадку про нашу місцевість, цього разу на мапі від 1630 року є можливо місце про сучасну Мотовилівку – тогочасний н.п. Гуляники чи як там написано “Sліrfowka”!

..інформацію і лінк надав пан Oleg Szkuratowski.

 

Цікава карта, яка зберігається в шведському архіві : https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/K0020123_00001…, яка доступна в публічному доступі і вже стала предметом жвавих обговорень, дискусій щодо датування і авторства. Хоча офіційним автором вважається Г. Л. де Боплан і часом її створення – 1650-ті рр. проте існують підстави вважати часом її створення 1630-ті рр. Щодо авторства також існують різні версії.
Якщо ви гарно придивитесь, то неодмінно помітите певні помилки щодо позначення теренів Фастівщини і самого Фастова. Крім цього, на річці Ірпінь позначено Верещин, а сам Фастів позначено таким чином, що він розташований більше на р. Кам’янка.
Як ми знаємо, Боплан створював точні карти, однією з їх особливостей було типічно “бопланівське” розміщення лінії “північ-південь”, чого не бачимо на даній карті. Крім того, на своїх картах Боплан точно позначав русло Унави, яка впадає в Ірпінь. Якщо і Боплан автор, то можливо це його перша карта? Або ж автором був хтось інший, хто користувався більш ранніми існуючими вже картами. Наприклад, тією ж картою ВКЛ 1613 р (радзивілівською). Як ми бачимо, на карті ВКЛ, Фастів зафіксований під назвою “Верещин” (тут слід нагадати, що карта ВКЛ створювалась в кінці 16 ст., період, коли Фастів був резиденцією Й. Верещинського, і був перейменований ним на Новий Верещин. Є цілком слушна думка, що саме Й. Верещинський надавав картографам дані щодо поселення. В 1599-1600 рр. К. Казимирський знову повернув поселенню попередню назву “Фощево”, а вже сучасна назва “Фастів” з’явилася з легкої руки єзуїтів, які прибули до Фастова в 1620 р.
То що це, помилка внаслідок накладання свіжих даних на стару карту?
Цікава ваша думка: що ви про це думаєте?

..але нас цікавить наші терена, тож ця мапа як додаток до вже існуючої добірки, але без чіткої назви..



..картографія, історичні записи, замальовки, мапи різних країн і часів – все поєднує одне, на них зображено населенний пункт Борова, або найближчі села і міста…

добірка описів мап (карт):

Правобережжя середини XVIII
карта киевской губерніи 1855-1877г.
Борова. карта. записи. 1864 р (!)
Карта Київської губерніі 1821 року.
карта лісу. Борова
Мапа Шуберта. 1846-1863 рік.
карти земель селища Борова
Мапа Стрільбицького. Аркуш № 31. 1917 рік
архів. мапа Борівської громади
Стара польська мапа “Русские земли Речи Посполитой”
мапа сільрад та районів Білоцерківщини 1927р.
давня Мотовилівка. мапа
БОРОВА. назви районів.
КОКОС. план 1946 р.
мапи Борови. 1965 р
Мотовилівка. форт
генплан. детальні мапи
Топографічні (“генштабовскі”) мапи України 1:100000
атлас історичний
план земельних угідь
мапа. Гуляники. 1630 р.

Comments are closed.