мапа. Мотовілуфка. 1748

Центральний державний історичний архів України, м. Київ (ЦДІАК України)[Гоман, Іоанн-Баптіста]
Atlas compendiarius quinquoginta selectatum tabularum geographicarum Homanni, ad mentem recentiorum geographorum acognitus et disposinis… – Нюрнберг 1748 р. На цій мапі, якщо уважно придивитись, можна помітити цікаву назву одного населенного пункту, що вкрай схожа на сучасну назву Мотовилівка.

..є мапи з кращим зображенням і більш чіткими надписами. Але і ця варта уваги..

мапа. Мотовілуфка!. 1742 р.

..на мапі від 1742 року є можливо згадка про сучасну Мотовилівку – тогочасний н.п. Мотовілуфка?!
Amplissima Ucraniae
Regio Palatinatus Kioviensem
et Braclaviensem
Matthaus Seutter (Augsburg, 1742)

Безцінним шедевром для нащадків є мапа Зойтера, відома за скороченою назвою “Amplissima Ucrania”. Важко збагнути, що наштовхнуло Зойтера у 1740 р., коли Січ і Гетьманщина вже фактично остаточно втратили свої позиції, коли землі Центральної України майже повністю були контрольовані військами Російської імперії, видати надзвичайно високого естетичного і технічного рівня роботу, названу в картуші як «Карта найобширнішого українського королівства з Київським і Брацлавським воєводствами та прилеглими провінціями за найдосконалішими вимірами, мистецьки вигравіювана на міді та видана коштом Матеуса Зойтера..»?

Відповідь може бути, напевно, простою: бажання долучитися до слави та європейського тріумфу робіт Боплана, що було за честь новому поколінню майстрів навіть за сто років після нього. Менше з тим, маємо чудесний твір для історії України та історії картографії її земель, за що вдячні скрупульозному німцеві.

Тут представлено зразок 1742 р. Видання чудової якості.

дякую за посилання Евгений Куценко

джерело

мапа. Мотовілуфка!. 1720 р.

..на мапі від 1720 року є можливо згадка про сучасну Мотовилівку – тогочасний н.п. Мотовілуфка?!Ukrania quae et Terra
Cosaccorum cum vicinis
Walachiae, Moldoviae…
Johann Baptiste Homann (Nuremberg, 1720)

Тут представлено, на мою думку, найвизначніший пам’ятник друкарського мистецтва XVIII ст., що має прямий стосунок до історії України. «Україна або козацька земля з прилеглими провінціями Валахії, Молдавії і Малої Татарії, зображена Йоганом-Баптистом Гоманном». Відома за скороченою назвою “Terra Cosaccorum”. Йоган Баптист Гоманн [Johann Baptist Homann] акумулював усі відомі на початок 1700-их років досягнення науковців, географів, знання істориків і дані про поточну ситуацію в Україні та видав, без перебільшення, шедевральний твір картографічного мистецтва, за який ми, сучасні українці, повинні бути вдячні йому довіку.

Карта є компіляцією усіх класичних на той момент карт земель України. При цьому вона чітко відображає політичні події та зміни, що відбувалися в Україні того історичного моменту. Зокрема, позначено місце Полтавської битви 1709 р.; землі Задунайської Січі, які у 1711 р. були передані Туреччині, позначені у складі Кримського ханства; вказано будівництво Перекопського валу тощо. Карта вирізняється яскраво декорованим і змістовним картушем. Існує поширена версія, що чоловік, який сидить і курить люльку, – Іван Мазепа в оточенні сподвижників. Цікаво, що в картуші території названо на латинський манер “Vkrania”, а вже на самій карті позначено “Ukraina”.

Карту вперше опубліковано в 1712 р. і відтак, хвала Богу, неодноразово перевидано Хоманном та його нащадками протягом XVIII ст., що зробило її одним з найбільш упізнаваних і популярних зображень давньої України. Гоманн неодноразово звертався до тематики земель України та Причорномор’я, але всі його інші роботи тьмяніють на тлі “Terra Cosaccorum”.

У моїй колекції є декілька примірників цієї карти. Тут представлено версію 1720 р., з унікально яскравими оригінальними кольорами.

дякую за посилання Евгений Куценко

джерело

мапа. Мотовілуфка?!. 1681 р.

..на мапі від 1681 року є можливо згадка про сучасну Мотовилівку – тогочасний н.п. Мотовідлускі?!Typus Generalis Ukrainae sive
Palatinatum Podoliae,
Kioviensis et Braczlaviensis …
Moses Pitt (Oxford, 1681)

На жаль, прижиттєвого оригіналу «Генеральної», а тим більше «Спеціальної карти України» Боплана я в колекції не маю, але перед вами її перевидання 1680 р. По суті, це і є «Генеральна карта України або Подільського, Київського та Брацлавського воєводств, наново накреслена», така, якою її зробив і вперше видав Боплан на тридцять років раніше.

Ян Янсон, який власне готував цю карту до видання, не надто її видозмінив, додавши лише згадки про Лоєвську (1649 р.) та Берестецьку битви (1651 р.). В ній лише частково змінено пропорції. Як зазначають деякі фахівці, рівень граверної роботи Ґерарда Вальке, що гравірував цю карту, значно нижчий за рівень Вільяма Гондія, який працював з Бопланом. Карта повторює весь обшир інформації, що її роками збирав і описував Боплан. Крім великої кількості географічних назв, вона містить безліч історичних посилань на відомі битви поряд з такими несподіваними речами, як, наприклад, місце козацької скарбниці [Scabnica woyskowa Kosasky]. Як і на окремих картах Дніпра, тут теж позначено всі пороги та більшість островів. Автор також не забув вказати три Великі татарські переправи через Дніпро [Wielka Przeprawa Tatarska], як їх позначав Боплан.

Янсон видавав цю карту з 1658 до 1664 р. лише у своїх атласах. З 1680 по 1683 рр. її з мінімальними змінами було включено до Англійського Атласу спадкоємцем Янсона. Представлений примірник – дуже добре збережений оригінал 1681 р. з римським позначенням ХІІ у верхньому лівому куті, що свідчить про походження мапи з друкарні Мозеса Пітта і власне «Англійського Атласу».

дякую за посилання Евгений Куценко

джерело


..картографія, історичні записи, замальовки, мапи різних країн і часів – все поєднує одне, на них зображено населенний пункт Борова (звісно разом з Мотовилівкою і Гуляниками), або найближчі села і міста…

добірка описів мап (карт):

Правобережжя середини XVIII
карта киевской губерніи 1855-1877г.
Борова. карта. записи. 1864 р (!)
Карта Київської губерніі 1821 року.
карта лісу. Борова
Мапа Шуберта. 1846-1863 рік.
карти земель селища Борова
Мапа Стрільбицького. Аркуш № 31. 1917 рік
архів. мапа Борівської громади
Стара польська мапа “Русские земли Речи Посполитой”
мапа сільрад та районів Білоцерківщини 1927р.
давня Мотовилівка. мапа
БОРОВА. назви районів.
КОКОС. план 1946 р.
мапи Борови. 1965 р
Мотовилівка. форт
генплан. детальні мапи
Топографічні (“генштабовскі”) мапи України 1:100000
атлас історичний
план земельних угідь
мапа. Гуляники. 1613 р. срочный займ без проверок

Comments are closed.