ЗУНР. 13 листопада 1918

Гербом ЗУНР став золотий лев на синьому полі, гімном – пісня "Вже воскресла Україна"
Акт проголошення злуки ЗУНР і УНР. Фото: Вікіпедія

Гербом ЗУНР став золотий лев на синьому полі, гімном – пісня “Вже воскресла Україна”

13 листопада 1918 року Українська національна Рада проголосила створення Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР),президентом якої став Євген Петрушевич.УНР прийняла “Тимчасовий Основний закон про державну самостійність українських земель колишньої австро-угорської імперії”, який складався з таких артикулів: назва, кордони, державна суверенність, державне заступництво, герб і прапор. В цьому законі закріплювались верховенство і суверенність народу, який мав здійснювати їх через свої представницькі органи, обрані на основі загального, рівного, прямого, таємного голосування за пропорційною системою. Гербом ЗУНР став золотий лев на синьому полі, прапором – синьо-жовтий, гімном – пісня “Вже воскресла Україна” (“Ще не вмерла Україна”).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Львові з гармат і кулеметів стріляли по поляках – відтворили події 1918 року

Щоб запобігти переходу під владу Польщі, у ніч на 1 листопада 1918 року за ініціативою Костянтина Левицького та сотника Дмитра Вітовського загони Українських січових стрільців загальною чисельністю 2400 осіб зайняли всі найважливіші урядові установи у Львові, Станіславі, Тарнополі, Золочеві, Сокалі, Раві-Руській, Коломиї, Снятині і Бориславі. Найтяжчі бої Листопадового повстання відбувались у Львові і до 11 листопада, коли у Варшаві була проголошена Польська республіка на чолі з генералом Пілсудським, лише дві третини міста були під контролем стрільців.

Незважаючи на це 13 листопада 1918 року, у день зречення престолу цісаря Карла І, УНРада затвердила “Тимчасовий основний закон про державну самостійність українських земель колишньої Австро-Угорської монархії”, згідно з яким нова держава отримала назву Західно-Українська Народна Республіка (ЗУНР). Листопадове повстання було придушене польськими військами 22 листопада 1918 року, і уряд ЗУНР переїхав спочатку в Тернопіль, а з 2 січня 1919 року – у Станіславів (тепер Івано-Франківськ). Там було сформовано новий уряд на чолі з Сидором Голубовичем, який змінив Костянтина Левицького на посту голови Державного секретаріату ЗУНР. Після поразки у Польсько-українській війні уряд ЗУНР емігрував у Відень, де 1 серпня 1920 року був сформовано уряд в екзилі на чолі з Петрушевичем. Він проіснував до 1923 року.

Проголошення Акта злуки УНР і ЗУНР в єдину незалежну державу відбулося 22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві. У зачитаному на зборах “Універсалі соборності”, зазначалося: “Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка”.

кредит

Comments are closed.