закон. сортування сміття

З 1 СІЧНЯ 2018 РОКУ ЗАКОНОДАВЧО ЗАБОРОНЕНО ЗАХОРОНЕННЯ НА СМІТТЄЗВАЛИЩАХ НЕСОРТОВАНИХ ВІДХОДІВ.

Нинішні реалії показують, що загальні обсяги ТПВ, які щорічно вивозяться на
26 сільських сміттєзвалищ району можуть становити бл 19700м3 в непресованому вигляді. З часом, відходи під дією природних чинників, спресовуються від 1,5-2разів до десятків і більше разів по об’єму. Основними компонентами відходів є: 15-20 % – полімерні відходи; 10-20% – деревина; 10-15% – відходи сільськогосподарського виробництва; 10-15% – будівельні відходи; 5-12 % – скло; 3-5% – гума та ін.

Значна частина органічних відходів (бл.40-45%) з домогосподарств в сільській місцевості компостується населенням і вноситься в грунт як органічне добриво, оскільки переважна більшість забудови населених пунктів – це садибна забудова із прибудинковими земельними ділянками, які використовуються населенням для вирощування сільгосппродукції.

Роздільне збирання (сортування) сировинноціннних компонентів побутових відходів по населених пунктах Козятинського району в повній мірі не проводиться, але близько 5-7% таких відходів заготовлюється як вторинна сировина (лом кольорових і чорних металів, макулатура, склотара, подекуди ПЕТ упаковка) через заготівельні пункти і періодично окремими мобільними заготівельниками вторсировини.

Статтею 32. Закону України «Про відходи» передбачений обов’язок створення умов для реалізації роздільного збирання побутових відходів, а з 1 січня 2018 року встановлюється заборона на захоронення не перероблених (необроблених) побутових відходів.

Роздільне збирання побутових відходів – це метод збирання, за якими ресурсоцінні компоненти побутових відходів – папір, скло, пластик, метал та ін. – збирають окремо у спеціальні контейнери для подальшого надходження на переробні підприємства.

Потрапляючи на сміттєзвалище, відходи забруднюють навколишнє середовище – грунт, повітря, воду, – залишаючись там від декількох до сотень років тому, що в природних умовах вони не можуть швидко трансформуватись бактеріями та під дією інших природних чинників, наприклад папір переробляється за 2-3 роки; консервна банка – 120-150 років; звичайний поліетиленовий пакет – 200 років; пластикова пляшка – 500 років; скло – більше 1000 років. В першу чергу, довкілля забруднюється фільтратом – це отруйна рідина, яка проходить через усе тіло звалища і несе із собою у підземні води забруднюючі речовини. Окрім того, у фільтраті довгий час залишаються бактерії, які спричиняють захворювання практично в усіх живих організмів. Фільтрат може потрапляти як до поверхневих так і до грунтових вод і спричиняти їх забруднення.

Часто сміття просто спалюють. Під час горіння виділяються токсичні гази, утворюються небезпечні хімічні сполуки, які забруднюють атмосферне повітря. Спалювання відходів у дворах розглядається нашим законавством як правопорушення, що передбачає штраф.

Ще більш шкідливі виділення в атмосферне повітря відбуваються під час горіння відходів на сміттєзвалищах. Вдихання таких токсичних газів людиною спричиняє різні захворювання в тому числі і онкологічні.

Необдумане викидання відходів або їх спалювання, наносить непоправну шкоду навколишньому середовищу, а зрештою і суспільству.

Головне правило, яке потрібно запам’ятати: змішані відходи – це сміття; роздільно зібрані відходи – це ресурси, тобто такий матеріал, з якого можна виробити нові корисні речі.

Отже, впровадження системи роздільного збирання сміття дозволить зменшити кількість відходів, які підлягають захороненню, сприятиме розв’язанню екологічних і соціальних проблем, сприятиме ресурсозбереженню і підвищенню рентабельності підприємств сфери поводження з ТПВ.

Для початку необхідно облаштувати майданчики для встановлення контейнерів з роздільного збирання побутових відходів далі встановити контейнери різного призначення. Контейнери жовтого кольору – призначені для поліетиленової тари. Контейнери синього кольору – призначені для паперу та картону. Контейнери з зеленого кольору –  для скла та ін.

Якщо на теренах району буде змонтована сміттєсортувальна лінія відходи достатньо буде розділяти на дві фракції, «мокру» і «суху»: «мокра фракція ТПВ» (переважно це – харчові відходи) – будуть компостуватись, і «суха фракція ТПВ» (макулатура, скло, пластик і т.д.) – буде сортуватись і перероблятись).

Важливим питанням впровадження системи роздільного збирання сміття є проведення роз’яснювальної роботи серед населення щодо негативного впливу ТПВ на довкілля, а також налагодження ринку збуту відсортованого сміття, що в свою чергу створить передумови додаткових надходжень до місцевих бюджетів.

Орієнтовні закупівельні ціни на вторсировину, які пропонувались у 2016 році деякими заготівельниками Вінниччини:

 

Якщо всі ми не стоятимемо осторонь проблеми чистоти довкілля, то і станемо жити чистіше, а отже, краще. займ

Comments are closed.