Загаєвич Микола

Загаєвич Микола Іванович  – опис історичної осіб що причетні до події, яка відбулась 18.11.1918 року, і отримала назву Мотовилівський бій.

..про героїв на пам’ятнику в смт.Борова, поруч станції “Мотовилівка”, які загинули у бою під Мотовилівкою

Загаєвич Микола (1889-18.11.1918) – сотник Армії Української Держави і військ Директорії.Народився у м. Яворів на Галичині. З липня 1914 р. служив у Легіоні Українських січових стрільців. У 1916 р. — хорунжий, командир чоти 3-ї сотні УСС. У вересні 1916 р. потрапив до російського полону. Перебував у таборі для військовополонених під Царициним (у Дубовці).

13.01.1918 р. разом з іншими полоненими старшинами УСС прибув до Києва, де став одним із організаторів Галицько-Буковинського куреня Січових стрільців (згодом — 1-го куреня Січових стрільців). З 01.03.1918 р. — командир сотні 1-го куреня 4-го (1-го) Січового полку Армії УНР. Після розформування полку німцями 30.04.1918 р. виїхав до Запорізької дивізії, де очолив бомбометну сотню 2-го Запорізького полку Армії Української Держави, сформовану з галичан-січовиків. Наприкінці вересня 1918 р., після отримання дозволу гетьмана П. Скоропадського на формування Окремого пішого загону Січових стрільців, переїхав разом із сотнею до Білої Церкви, місця формування загону. Очолював 3-тю сотню Січових стрільців, загинув у бою під Мотовилівкою під час протигетьманського повстання. Після вступу військ Директорії до Києва похований у Маріїнському парку.

..і як додаток, про Патріотичні традиції.

(з досвіду роботи народних домів Яворівського району

по національно-патріотичному вихованню)

 

Яворівщина – земля визначних постатей Андрея Шептицького, Осипа Маковея, Романа Шухевича, Михайла Вербицького і тому не дивно, що просвітницька робота з питань національно-патріотичного та християнського виховання поставлена на високому рівні. Адже саме на Яворівщині було узагальнено досвід створення кімнат національного відродження, досвід культурно-шефської роботи над військовими частинами та прикордонними заставами, досвід проводів до Збройних Сил України.

Народні доми району постійно організовують заходи по вивченню правдивої історії України, заходи приурочені Героям Небесної Сотні, учасникам бойових дій на Сході України;; проводяться уроки духовності, краєзнавства; огляди концертних програм присвячені героїчному подвигу Січових Стрільців, Української Повстанської Армії; години-пам’яті, уроки мужності про повстанців-земляків, визначних діячів визвольного руху, вечори пам’яті, приурочені Героям Крут.

Для Яворівщини вшанування пам’яті Героїв Крут – особливе, бо Аскольдова могила стала також останнім місцем притулку яворівця-сотника Миколи Загаєвича, який воював у лавах галицького полку Січових Стрільців та поліг у бою під Мотовилівкою.

Яворівчани жертовно доклалися до зведення на станції «Мотовилівка» Фастівського району Київської області пам’ятника героям, серед яких боролися вихідці із Західної України, зокрема, яворівець Микола Загаєвич. Яворівська райдержадміністрація та районна рада посприяла у залученні спонсорських коштів для зведення цього пам’ятника, який було урочисто відкрито на Київщині у день 90-річчя битви на станції Мотовилівка.

В Народному домі селища Краковець організовуються заходи по вшануванню пам’яті генерал-хорунжого командира УПА Романа Шухевича.

У клубному закладі с. Бунів проходять вечори-пам’яті письменника, лікаря, громадсько-просвітницького діяча Юрія Липи.

В селі Смолин відбулося урочисте освячення Хреста на братській могилі борцям за волю України, які полягли від рук енкаведистів на хуторі Карпи.

Велика робота була проведена районним народним домом «Сокіл» та клубними установами району з нагоди відзначення 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка: відбувся районний огляд-конкурс читців, художньо-просвітницьких, драматичних колективів під назвою «Шевченкове слово в віках не старіє»; тематичний семінар «Дум його могутніх не зруйнує час», організовано виступи робіт самодіяльних вишивальниць та виставки Кобзарів. В районному народному домі створено унікальний куточок із семи естетично оформлених стендів, приурочених Т. Г. Шевченку.

В день відзначення ювілею геніального поета в клубних закладах пройшли урочисті академії, літературні вечори, дитячі ранки, а в селі Середкевичі, на подвір’ї школи було відкрито пам’ятник великому Кобзареві.

В зв’язку із трагічними подіями на Майдані у Києві у Яворові біля пам’ятника Борцям за волю України відбувся вечір-реквієм приурочений героям Небесної Сотні. На вечорі-реквіємі було освячено три меморіальні дошки на знак пам’яті героїв-земляків Небесної Сотні: Романа Сеника, Романа Варениці, Віталія Коцюби.

Одну меморіальну дошку активісти повезли в село Наконечне і прикріпили її до стіни школи, де навчався Роман Сеник, другу – у Новояворівськ, де знання здобували Роман Варениця та Віталій Коцюба, а третю прикріпили до пам’ятника Борцям за волю України, що у Яворові.

В сільських народних домах району створено куточки-виставки приурочені Героям Небесної Сотні.

Необхідно відзначити добре поставлену роботу з питань національно-патріотичного виховання в клубних установах сіл Молошковичі, Прилбичі, Бердихів, Залужжя, Мальчиці, Наконечне 1, Чернилява, Морянці, Домажир та інші.

Гарною традицією у районі є і проведення тематичних семінарів на базі народознавчих кімнат, які створено в народних домах сіл Мальчиці, Морянці, Залужжя, Велике Поле, Добростани, Жорниська, Домажир, Молошковичі, Затока, Глиниці-2, Колониці, Ямельна, Чернилява, Наконечне.

Ведеться робота і по створенню патріотичних клубів, які працюють в народних домах сіл Грушів, Краковець, Салаші, Вербляни, Старичі.

Усе це створює сприятливі умови для розвитку національно-патріотичного виховання, як пріоритетного напряму виховної роботи з молоддю.

 

 

Л. М. Антончик займ

Comments are closed.