Воздвиження Хреста Господнього

..релігійне свто, що має давню традицію, опис ТУТ і ТУТ

Православні віруючі сьогодні відзначають одне з двунадесятих свят — Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього. Це свято встановлене у пам’ять знайдення та воздвиження Хреста Христового.

Християни візантійського обряду 27 вересня (14 вересня за старим стилем) святкують свято Воздвиження Чесного Хреста Господнього. Це свято належить до 12 великих свят Східної Церкви та має один день перед- і 7 днів постсвяткування. Історики Східної Церкви вважають, що насамперед дві події лягли в основу встановлення цього свята: знаходження у IV в. Хреста, на якому розп’яли Ісуса, та повернення цього хреста з Персії до Єрусалиму у VII столітті.

Як свідчать історичні джерела, у 70 році від Різдва Христа Єрусалим був зруйнований, багато священних місць були знищені і засипані сміттям. На місці зруйнованого Єрусалиму Римський імператор Адріан побудував нове місто, засипав труну Господню землею і поставив над ним ідола, а на місці, де був розіп’ятий Христос, збудував храм богині Венери. У 326 році вісімдесятирічна цариця Олена відправилася до Єрусалиму, щоб відвідати місця, пов’язані з життям Спасителя.

Знайшовши місце страти Христа, люди почали там розкопки і виявили три хрести. На якому з них був розіп’ятий Христос — було невідомо. Тому єрусалимський патріарх Макарій, який допомагав цариці у пошуках, запропонував випробування. На місце, де знайшли хрести, принесли жінку при смерті, і стали по черзі прикладати до неї хрести. Після дотику до третього — хвора зцілилася. Подивитися на диво зібралися багато людей, а щоб усі мали можливість поклонитися чесному древу Христового Хреста, патріарх Макарій поставив його на високому місці і піднімав (воздвигав) Хрест, показуючи його народу. Люди кланялися Хресту, кажучи: «Господи, помилуй!».

Так виникло свято Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього, а християни знайшли свою найбільшу святиню. В даний час хрест — головний символ християнства. Християнські храми увінчані хрестами, кожен християнин носить на грудях натільний хрест і хреститься.

У свято Хрестовоздвиження в храмах правиться чин Воздвиження Хреста: відбувається приблизно те ж, що відбувалося в ті далекі часи неподалік від Єрусалима. Піснеспіви свята Воздвиження Хреста — одні з найкрасивіших і найбільш мелодійних.

Частинки Христового Хреста зберігаються у декількох православних храмах, зокрема, у Хрестовоздвиженському храмі у Києві. Сьогодні — день суворого посту займ онлайн без отказа

Comments are closed.