випадкова археологія 64

..козацькі кулі чи кулі Міньє, або щось близьке до того періоду, з теренів Мотовилівських. Зарубки та пошкодження на кулях від пострілу та зіткнень, а білий колір – то від окислювання свинцю чи олова, з чого вона відлита..

аналогічні знахідки та тематично близький опис.

Пропонуємо вашій увазі коротку характеристику опрацьованих нових зразків якими музей поділився з Братством для поповнення виставки «Правічне козацьке коло».

Кримська війна стала змаганням нарізної і гладкоствольної  піхотної зброї. На той час використовувалась зброя дульнозарядна, здебільшого капсульна, приблизно однакова в швидкострільності. Принципова відмінність була в прицільній дальності пострілу. На початок війни доля нарізної зброї в російській армії складала 4 -5%; на кінець війни -13,4%. Французька армія була озброєна нарізною зброєю приблизно на 30%, англійська – на 50%. На озброєнні французької армії були штуцери Тувенена з прицільною дальністю 1100 м, англійської – гвинтівками «Енфілд» М1853 з кулями Міньє або кулями Енфілда і прицільною дальністю до 914м. Їх прицільний вогонь перекривав дальність російських гладкоствольних рушниць вчетверо і навіть гладкоствольних гармат, що дозволяло противнику уражати не тільки передові лави російської армії, а й навіть артилерію і обоз, при цьому будучи в повній безпеці.

Перейдемо до опису зразків.

Зр.№1.

Вага кулі – 52,6гр. Діаметр кулі – 17,2 мм. Висота кулі – 18 мм.

Це куля конструкції французького конструктора Тамізьє для штуцера розробки полковника Л.Тувенена зразка 1842р. калібру17,78мм.

Зр.№2,3.

Вага зразка №2 – 44,3гр.

Вага зразка №3 – 42,8гр.

Діаметр куль – 18мм. Висота куль –26мм.  Обидва зразки – це кулі конструкції офіцера французької армії Шарля Клода Етьєна Міньє, розробка 1847р.Тоді перед зброярами стояла проблема надійного закривання дула рушниці під час пострілу. Протікання порохових газів мимо кулі через її нещільне прилягання до каналу дула зменшувало тиск і зменшувало дальність пострілу .Одним з рішень проблеми були кулі, які під час пострілу розширюються, щільно притискаються до стінок дула. Конструкція Міньє передбачала пустотілу кулю з залізним поршнем, який під дією газів рухався вперед по ніші в кулі і розширяв її. Саме такі кулі є  під №2,3.

На зразку №2 залізний поршень є в наявності, на зразку №3 він відсутній.

Зр.№4.

Вага кулі -34 гр. Діаметр кулі – 14,5 мм. Висота кулі – 26мм.Це штатна куля для англійської гвинтівки конструкції Енфілда  – М1853. Куля має в донній частині заглиблення, яке дає той же ефект, що поршень в конструкції  Міньє.

 

Зр.№5.

Вага кулі – 29гр. Діаметр кулі – 17,5мм. Висота кулі – 16,5мм.

Це куля конструкції начальника Венсенської стрілецької школи полковника Нейсслера. У перший період Кримської війни  ці кулі застосовували французи для стрільби з гладкствольної зброї. Куля Нейсслера за рахунок конструкції хвостовика теж розширялась при пострілі, що збільшувало прицільну дальність зброї. Так при послідуючому застосуванні цих куль в російській армії (прийнято на озброєння у 1855р.)прицільна дальність пострілу з гладко ствольної штатної російської рушниці зросла з 300 до 600 кроків.

Зр.№6.

Діаметр кулі – 19,5мм. Вага кулі – 31,2гр. Це сферична куля для стрільби з гладко ствольної зброї. Застосовувалась в арміях обох воюючих сторін.

джерело


опис гвинтівки КРНКА, з якої стріляли подібними кулями. заём

Comments are closed.