випадкова археологія 136

..чергові знахідки з глибин грунтів наших теренів, добірка з села В.Мотовилівка: знайдена цегла керамічна з маркуванням. Як зазвичай то буває, під час земельних робіт на території церкви, вирили в землі під фундамент дзвінниці котлован і…видобули знахідку – керамічну цеглу з тисненими літерами I.R.

..ймовірно цю цеглу замовив чи виробляв той хто мав такі ініціали в своєму прізвищі та імені, наприклад Руліківський Іосіф або Ігнатій, тому й ” I.R.”. Наразі це здогадки.

..цегла пролежала в грунті понад сто років, збереглася добре, а рештки розчину вказують на високий готунок і наявність вапна, бо міцно тримається. Датування цегли відсутнє, але нижче є текст, де мова йде про будівництво костелу, тож як варіант її походження ..

Майже поруч був мурований парафіяльний костел з червоної цегли під титулом Ісуса Христа, що молиться перед стражданнями (In monte Oliveto), споруджено 1816 року коштом Йосифа Казимира Ігнатія Руліковського. 4 липня 1858 року храм консекрував Луцько- Житомирський єпископ Каспер Боровський. Костел мав три вівтарі (з каменю та два дерев’яні), муровану дзвіницю з одним дзвоном, а також, зокрема, дві ікони пензля італійського художника Грасса (св. Казиміра і св. Гелени). У храмі було влаштовано склеп-усипальницю Руліковських, де, зокрема, 1900 року поховано відомого польського історика та етнографа Едварда Руліковського. До парафії належали місто Васильків та ще понад десяток поселень, відзначались два храмових свята – святої Анни, через що костелу інколи помилково приписують титул св. Анни, та Різдва Пресвятої Богородиці. Відомо, що у 1894 році адміністратором парафії був о. Лука Орловський, 1907 року – о. Станіслав Шептицький, 1913 року – о. Леон Зеленський, а в 1912р. парафія налічувала понад півтори тисячі вірян.

..на фотореконструкції була спроба вгадати місце храму, відносно сучасного виду, тож знайдені рештки цегляні лише є підтвердженням.

..а до того як вибудувати новий храм, на цій території був встановлений хрест з відповідним написом.

..в шкільному музеї, на стендах, було знайдено декілька фото старої дерев”яної церкви православної Різдва Пресвятої Богородиці, раніше про неї писали, і навіть спробували реконстроювати її розміщення. Фактично майже вгадали місце як будівлі храму, так і дзвінниці…

..фото зроблено з місця, дн тепер побудовано школу і позаду від фотографа тепер є стадіон, а вправо вниз йде спуск до греблі на р.Гулянка.

..аналогічний ракурс, тільки ближче..

Comments are closed.