Тарифна війна з власниками маршруток. Початок?

..хвиля здорожчання докотилась і до нашого н.п.Борова, мова маршрутки Борова-Київ, котрі стали основним і майже монопольним перевізником людей, а залізниця наразі таке положення втратила та і скоротила значну кількість рухомого складу, хоча і возить ще пасажирів.

..стаття теренів інтернетів:

Суттєве подорожчання вартості проїзду в маршрутках викликало обурення, цю проблему зараз активно обговорюють і в соцмережах, і в побуті. Як наслідок, лунають різноманітні пропозиції, як вирішити проблему. Щоб обговорення проблеми було результативним, слід володіти базовими знаннями у галузі пасажирських автоперевезень, іншими словами, — як це влаштовано? Консультує учасник команди депутата Сергія Нагорняка, досвідчений юрист, громадський інспектор з безпеки на транспорті Вадим Пастушенко.

Основні поняття

(поняття стосуються поточної ситуації та викладені без офіціозу та канцеляриту, своїми словами)

Автобус —транспорт, призначений для перевезення пасажирів, що має понад 9 місць для сидіння. “Маршрутки”, які рухаються по Вишневому, всі є автобусами. Тому неправильно вимагати замінити “маршрутки” в місті на автобуси, як цього часто вимагають коментатори у Фейсбуці.

Перевізник — підприємство або ФОП, які мають ліцензію на перевезення пасажирів. В нашому випадку, щоб здійснювати діяльність, вони ще мають мати договір на перевезення. Поняття “хазяїн маршруту” неправильне, адже сьогодні маршрут обслуговує один перевізник, а після закінчення строку договору — інший.

Ліцензія — дозвіл від держави взагалі займатися перевезеннями пасажирів автобусами. Видається Укртрансбезпекою (підрозділ Міністерства інфраструктрури). Строку дії не має (необмежений). Може бути анульована, зокрема, за порушення Ліцензійних умов (це такий збірник вимог до технічного, кадрового забезпечення перевізника та взагалі його роботи).

Договір на перевезення — укладається облдержадміністрацією з Перевізником, який виграв конкурс на перевезення. Об’єктом конкурсу може бути або весь маршрут, або якась частина рейсів на маршруті (саме тому на одному маршруті може бути кілька різних перевізників). Скільки буде діяти договір, визначає ОДА, може бути і рік, і три, а максимально 5 років. Порушення умов договору є підставою для його розірвання, а отже — для заміни перевізника. До речі, в соцмережах дописувачі часто плутають поняття “ліцензія”, “договір”, “дозвіл”. Тут достатньо знати, що “ліцензія” дає право взагалі бути перевізником, “договір” — працювати на конкретному маршруті, а “дозвіл” застосовується тільки на міжобласних маршрутах, а не на приміських.

Про маршрути та конкурси

Маршрут Вишневе—Київ є приміським. Як наслідок, всі повноваження по визначенню перевізника та контролю виконання договору належать облдержадміністрації і не належать Вишневій міськраді, виконкому, міському голові чи депутатам.

Міська влада може відкрити автобусний маршрут, який не виходить за межі міста.

Районна адміністрація — маршрут, що не виходить за межі району («Вишневе—салон АвтоЗАЗ», наприклад).

Маршрути із заїздом у Київ — тільки облдержадміністрація.

Підстава для відкриття маршруту: наявність попиту. Порушувати питання перед ОДА про відкриття маршруту із заїздом до Києва може будь-хто: окремий громадянин, група осіб, або міський голова як представник громади. Але ініціатива не гарантує відкриття маршруту, адже ОДА вправі відмовити.

Після відкриття маршруту влада не може призначити перевізника на свій розсуд, а зобов’язана провести конкурс. Існує чіткий набір критеріїв, за які претенденти отримують певну кількість балів (т. зв. бальна система конкурсу). В конкурсі можуть брати участь будь-які перевізники, з будь-якої області. І тільки перемоги на конкурсі з перевізником укладається договір і він виїздить на маршрут.

ПРО КОНТРОЛЬ: хто може впливати на перевізника?

ОДА — контролює виконання умов договору, розриває договір у випадку порушень.

Укртрансбезпека — контролює дотримання вимог автотранспортного законодавства (за порушення виносить приписи та штрафує) і Ліцензійних умов (може анулювати ліцензію). Проводить перевірки не тільки за місцезнаходженням перевізника, але й на дорозі, під час виконання рейсу.

Загальні контрольні органи: Антимонопольний комітет, Нацполіція, Держпродспоживслужба тощо здійснюють галузевий контроль та нагляд.

ПРО ЦІНОУТВОРЕННЯ: чим це регулюється?

Колись максимальний тариф на проїзд у вишнівських маршрутках встановлювався облдержадміністрацією. Після 06.05.2015 року перевізники самостійно визначають вартість проїзду, на свій розсуд (Постанова КМУ від 25 березня 2015 р. № 240).

Хіба ціна проїзду нічим не регулюється? Давайте пошукаємо.

Так, Профільний Закон про автотранспорт обмежень по ціноутворенню не містить.

Основний підзаконний акт у галузі пасажирського автотранспорту — постанова КМУ № 176 від 18.02.1997 р., також не містить норм про ціноутворення.

Єдиним прикладним законодавчим актом у цій сфері є Методика розрахунку тарифів на послуги пасажирського автомобільного транспорту, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 17.11.2009р. № 1175 . Методика містить формулу, за якою має розраховуватися тариф (пункт 2.23). Однак методика ситуацію не рятує. По-перше, вона носить рекомендаційний характер для такого виду перевезень. По-друге, у формулі дільником є «транспортна робота на маршруті», тобто запланована кількість пасажирів, помножена на середню протяжність поїздки. Немає сенсу вивчати об’єктивні показники витрат перевізника, якщо потрібна цифра тарифу (12, або15, або 20 грн) легко знаходиться, достатньо підставити будь-яку кількість пасажирів у формулу, вона ж є запланована!

Тому — так, ціна проїзду дійсно вільно встановлюється перевізником.

То що, ситуація безвихідна?

Не зовсім. Насамперед корисним буде застосування антимонопольного законодавства. Хоч це і не очевидно, але навіть за наявності багатьох перевізників та маршрутів у м.Вишневе, кожен із перевізників може бути визнаний монополістом.

Судіть самі, ось визначення: монополіст — той, хто не зазнає значної конкуренції внаслідок обмеженості можливостей доступу інших суб’єктів господарювання щодо збуту товарів, наявності бар’єрів для доступу на ринок інших суб’єктів господарювання, наявності пільг чи інших обставин.

Доступ на ринок перевезень «Вишневе-Київ» обмежений ліцензією та конкурсним відбором, тому збувати свій товар (перевезення) кожен із перевізників може, не побоюючись конкуренції.

Якби існувала конкуренція (тобто коли будь-хто міг би перевозити на їх маршруті пасажирів), то й ціна проїзду була б конкурентною, знайшли б золоту середину між можливостями пасажирів та апетитами перевізника. А оскільки конкуренція відсутня, то ціна диктується тільки другим чинником — апетитами перевізника.

Стаття 13 ЗУ «Про захист економічної конкуренції» передбачає, що встановлення таких цін , які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку, є зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку, що забороняється і тягне за собою відповідальність згідно з законом. Накладаються штрафи у розмірі до десяти відсотків доходу (виручки) суб’єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф. Якщо доходу (виручки) немає або відповідач не надав розмір доходу (виручки), штраф накладається у розмірі до двадцяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

ВИСНОВОК: варіанти регулювання ситуації

 1. Очевидним засобом боротьби із підвищенням тарифів на проїзд у Вишневому буде примусити Антимонопольний комітет виконати свою роботу — припинити зловживання монопольним становищем перевізників, та застосувати відповідне покарання до винних осіб.
 2. Альтернатива № 1 — організація нових регулярних автобусних маршрутів у такий спосіб, щоб забезпечити баланс інтересів перевізників та пасажирів. Завдання складне технічно, організаційно, економічно.
 3. Альтернатива № 2 — організація “регулярних спеціальних перевезень” міською радою. Так роблять підприємства, що працюють позмінно: організовують підвезення працівників. Це складне питання, щоб розкрити його у кількох рядках, тому детально зупинятися не будемо. Відзначу тільки, що це реальний механізм, що застосовується у деяких територіальних громадах.
 4. Альтернатива № 3 — перевізник не збільшує вартості проїзду, а різницю між новим і старим тарифом перевізнику компенсує міський бюджет. Зараз досить широко застосовується в приміських ОТГ деяких обласних центрів.
 5. Альтернатива № 4 — тиск громади, влади, контролюючих органів на перевізника, що змусить його зменшити тариф.

Джерело: http://nagorniak.com.ua/

+ще стаття на цю тему:

Дружне підвищення вартості проїзду в маршрутках Київської області спричинило бунт жителів столичних міст-супутників. Щоденні 50-60 грн тільки на транспортні витрати по дорозі на роботу і назад непосильні навіть для відносно платоспроможних громадян столичного регіону. Традиційні аргументи перевізників штибу «пальне-запчастини-мінімальна зарплатня» споживачів не  вдовольнили, більш того, розлютили. Адже ціновий стрибок продемонстрували лише маршрутні перевезення міжміського сполучення міст-сателітів, що здається більш ніж дивним. У найвищих кабінетах вже змушені пояснювати людям, чому так сталося і коли ціни повернуться до справедливого рівня.

1000 гривень за проїзд щомісяця – ну, дууууже дорого!

Січень в столиці видався тарифно «гарячим». Не встигли кияни відійти від шоку, ознайомившись зі своїми квитанціями на тепло, як гримнули ціни на проїзд у маршрутних таксі. На приміських маршрутах Києва ціна зросла в середньому на 40% – до 12-15 гривень за поїздку, а подекуди й на 70%.

«Їжджу на роботу в Київ з Тарасівки. Маршрут № 801 до ст. метро Теремки коштує тепер 15 гривень (було 11 грн., потім 12) + метро. Отже, в день мені тільки на проїзд потрібно приблизно 50 грн., в місяць — до 1000 грн.! Це дууууже дорого!!!» – діляться емоціями та підрахунками жителі навколишніх містечок у соціальних мережах.

В Київській обласній державній адміністрації (КОДА) зазначають, що третина працездатного населення Київщини (за офіційною статистикою 1 мільйон 733 тисячі) постійно працює в столиці. За оцінкою чиновників, здорожчання тарифів на перевезення забирає близько третини сімейного бюджету жителів навколишніх міст.

Несправедлива, на думку пасажирів, ціна на проїзд породила цілу низку протестних акцій – починаючи від публічних листів до місцевої влади, бойкотування перевізників за допомогою флешмобів «Підвези земляка» до блокування магістралей пішою ходою.

В ході протесту, який почався саме з нестандартної акції  вишнівчан «Підвези земляка» громади Вишневого, Боярки, Крюківщини, Білогородки, Тарасівки, Святопетрівського, Софіївської Борщагівки, Петропавлівської Борщагівки, Гатного, Віти-Поштової, Капітанівки, Дмитрівки висунули до влади такі вимоги:

 • Знизити тариф до справедливого рівня.
 • Закласти в місцеві бюджети компенсацію вартості проїзду пільгових категорій.
 • Повернути державне регулювання цін на проїзд у маршрутках.
 • Запустити потяг сполученням Боярка-Вишневе-Київ.
 • Провести новий прозорий і відкритий конкурс/тендер на пасажирські перевезення у Києво-Святошинському районі із залученням представників громади.
 • Терміново скликати сесію Київської обласної державної адміністрації (КОДА) та створити комунальне автотранспортне підприємство як альтернативу приватним фірмам для забезпечення перевезень з міст області до кінцевих станцій столичного метрополітену.

«Ідея акції «Підвези земляка» активіста Дениса Зерченка не нова, але для Вишневого – це подія! Загалом з 4-х зупинок по вулицях Європейська (Жовтнева) та Святошинська ми відправили близько 40-ка машин! Акція продовжується! Маємо надію, що вона стане хорошою традицією у місті!» – прокоментувала на своїй сторінці в Фейсбук місцева активістка Людмила Мартиненко.

Фото з ФБ-сторінки Мартиненко Людмили

Влада знову обіцяла почути кожного

За інформацією пані Мартиненко, активні дії громади спонукали владу реагувати. Активісти були запрошені на переговори з перевізниками у Києво-Святошинську райраду та КОДА. Саме остання проводить тендери та конкурси для перевізників.

Під час наради голова Київської ОДА Олександр Горган заявив, що КОДА безсумнівно на боці громадськості і тому вимагає від пасажирських автоперевізників Київської області надати обґрунтування різкого здорожчання проїзду. “Необхідно шукати збалансоване рішення, яке врахує потреби як мешканців Київської області, так і перевізників, а не перекладати проблеми на гаманці і плечі жителів Київщини. Державна влада області допоможе знайти компромісне рішення, прийнятне і для перевізників, і для громади”, – наголосив Олександр Горган. До того ж він ініціював звернення до Антимонопольного комітету щодо вивчення причин різкого підвищення тарифів перевізниками області.

За словами Олександра Горгана, аргументів перевізників про те, що здорожчало паливо чи збільшилася мінімальна заробітна плата для такого різкого підвищення тарифу недостатньо, оскільки ціни на паливо і комплектуючі зросли по всій території України, а суттєве здорожчання відбулося лише на Київщині.

«Підняття мінімальної зарплати не є підставою для підвищення цін на проїзд в громадському транспорті, а хто вже підняв ціни – не більше ніж просто наживаються на ситуації», – заявив віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко.

За словами чиновників, місцева влада сьогодні позбавлена повноважень прямо впливати на ціноутворення тарифів на перевезення пасажирів (відповідна Постанова КМ відмінена за часів Арсенія Яценюка – Авт.), але осторонь залишатись у такій ситуації КОДА не збирається.

Лист мера Вишневого до Володимира Гройсмана

Отже, результати нинішньої громадського «заварухи» такі: представники 10-ти населених пунктів Київщини увійшли до складу робочої групи при КОДА та два активісти делеговані до складу робочої групи при Антимонопольному комітеті.

Тобто, влада громаду чує, але вплинути на ціну проїзду не може. Але вже той факт, що адміністрація тисне на перевізників, щоб ті повернули вартість проїзду до минулорічного рівня та обіцяє ініціювати створення комунального траспортного підприємства для перевезення пасажирів, вселяє оптимізм. «Є два варіанти: це буде державне підприємство або комунальне. Але роботу щодо організації альтернативної системи пасажирських перевезень потрібно розпочинати негайно. Відповідні пропозиції будуть надані Київській обласній раді», – сказав пан Горган.

Олесандр Горган

Цікаво, але джерела Укрінформу у КОДА повідомляють, що ідея не нова. Питання створення такого підприємства піднімалося на засіданні економічного блоку Громадської Ради при КОДА ще у січні минулого року, коли постала проблема компенсації перевізникам за перевезення пільговиків. Тоді чиновники обіцяли у місячний термін розробити програму по відновленню муніципальних підприємств з перевезення пасажирів на приміських маршрутах.

Коли монополія – зло вселенське

Проблема міст-супутників Києва в тому, що немає альтернативи приватним перевізникам. Міські районні адміністрації лише обіцяють розвивати комунальний транспорт і постійно бідкаються на нестачу коштів. Дивно, але виходить, що якийсь приватний підприємець багатший за ціле містечко, так як він може дозволити собі купити 10 автобусів, а місто ні.

На жаль, громаду чують лише тоді, коли вона вдається до радикальних дій.  Якщо влада дійсно громаду чує, але вплинути на ціну проїзду не може, то нехай вже виконує свою регуляторну функцію – оголошує нові тендери для автоперевізників. Була б альтернатива та конкуренція, то вони б себе так зухвало не вели. (Переповідають, що присутня на зустрічі громадськості та перевізників в Києво-Святошинській райраді Ганна Поліщук, комерційний директор ТОВ “КЛАЙД” (маршрути №301,  721, 718) була не вельми стримана у спілкуванні з активістами – авт.)

Із ситуації, що склалася, вихід вбачають у таких стратегічних рішеннях. По-перше, у скасуванні Постанови КМУ від 25.03.15 р. № 240, яка дозволила перевізникам визначати вартість проїзду на свій розсуд. По-друге, у пошуку альтернативи перевізникам, зокрема поверненні додаткових рейсів електричок там, де це можливо (окрема розмова про те, чому Укрзалізниця їх скоротила і відмовляється повертати – авт.). І, по-третє, у широкому запровадженні систем контролю оплати та електронних квитків,  карток «броварчанина», «боярчанина» і так далі. І тоді все стане на свої місця.

Усі прекрасно розуміють, що транспорт для Київської області — це головний драйвер її розвитку взагалі, і  економіки та соціальної сфери зокрема. До речі,  про справжні причини неринкових дій перевізників керівництво області теж в курсі. «Існує величезна кількість перевізників, які між собою воюють за маршрути. Рішення конкурсної комісії завжди корупційне. Рішення приймається на основі або хабарів, або політичного тиску. Тому якість транспорту вкрай низька. Компанії-перевізники є заручниками цієї системи. З них збирають хабар, як данину. Вони не мають можливості покращувати якість транспорту. А між тим, за рік галузь генерує більше $10 мільйонів», – пише у своїй колонці голова КОДА Олександр Горган. На його думку, не має жодного сенсу боротися з дефективною корупційною моделлю. Її треба змінити. Чиновник повідомив, що адміністрація запроваджує нову відкриту, конкурентну систему тендерів, згідно з якою в 2017 році буде проведено близько 120 конкурсів на пасажирські перевезення.

Що ж, поживемо-побачимо. Про всяк випадок, як кажуть, «запам’ятаємо цей твітт».

А тим часом в Конотопі…

… капітулював останній конотопський перевізник, який хотів підняти вартість проїзду у маршрутках. Як зазначив на своїй сторінці у Фейсбук мер Конотопа Артем Семеніхін, 22 січня «керівництво ПП «Корунд-С» (майже монополіст в цій галузі) під підпис змушувало свій трудовий колектив вийти під стіни міськради з вимогою підвищити вартість проїзду в маршрутках.

Артем Семеніхін. Фото: strichka.com

Заколот перевізників у цьому колоритному українському містечку не вдався. Міський голова «розібрався» з перевізниками, які шляхом ультиматуму намагалися змусити місцеву владу підвищити тарифу на проїзд у маршрутках до шести гривень. У відповідь мер розірвав договори з несумлінними перевізниками та зменшив на 50 копійок проїзд у комунальних автобусах та трамваях.

21 січня «маршрутники» Конотопа все ж таки оголосили страйк і не випустили на лінію свого транспорту. Того ж дня Артем Семеніхін  видав розпорядження підготувати на сесію Конотопської міської ради проєкт рішення, згідно з яким бюджет міста надасть трамвайному управлінню додаткові кошти на закупівлю автобусів, які працюють на природньому газі, для забезпечення життєдіяльности транспортної логістики міста. Також відділ логістики опублікував розклад руху комунального транспорту містом. Мер закликав інвесторів до співпраці з умовою наявності відповідного транспорту для обслуговування маршрутів і заявив, що зменшить тариф на проїзд до 2, 50 грн.

Двоє приватних підприємців, які надавали послуги з перевезення на декількох маршрутах міста, публічно вибачилися перед громадою міста та випустили свій транспорт із новим тарифом на проїзд у 2,50 грн. Транспортний монополіст та декілька інших перевізників, які й далі стояли на своїй позиції підняття тарифу, де-факто залишилися поза транспортним бізнесом Конотопа.

Іншими словами, мерові Конотопа вдалося приструнити перевізників, а бідна КОДА не може знайти на них управи?

Оксана Поліщук, Київ

Пасажирам – на замітку

Нові розцінки на проїзд на деяких популярних маршрутах Київщини в бік столиці:

Буча – 15 грн (було 11 грн.)

Ірпінь – 12 грн (було 8 грн)

Вишневе – 12 грн (було 9 грн)

Обухів –  18 грн (було 15 грн)

Боярка – 16 гривен (було 12 грн)

Васильків –20 грн (було 13 грн)

Бровари – 12 грн (було 9 грн)

 

…і як результат, наступна стаття:

Вже з 6 лютого на 16 приміських маршрутів ціни на проїзд повернулися на колишній рівень. Це стосується таких напрямів як Вишневе, Боярка, Вишгород, Макаров.

Про це повідомляє прес-служба КМДА, передаєInfokava.com з посиланням на autocentre.ua.

Грізне розпорядження уряду розібратися з необгрунтованим підвищенням цін проїзд, по всій видимості, дало результати. Адже у перевізників пообіцяли навіть забирати ліцензії за такі неправомірні дії.

Нагадаємо, що в грудні минулого року ряд приватних перевізників Київської області підняли вартість проїзду, а в січні за ними пішли і столичні колеги. Перевізники аргументували свою дію підвищенням мінімальної зарплати та загальною дорожнечею, зокрема палива.

Отже, підвищення цін на проїзд скасовується. Будемо сподіватися, що цей приклад наслідуватимуть і приватні перевізники на інших маршрутах і не тільки приміських.

 

…тож є надія на швидкий пошук компромісу у цьому транспортному питанні. кредит на карту

Comments are closed.