Свято Покрови — давнє українське свято (с.Пирогово)

Свято Покрови — давнє українське свято
запрошуємо Вас на свято Покрови до Національного музею архітектури та побуту України

Загальновідомою ознакою Покрови є те, що вона покриває землю або листям, або снігом.

До Покрови завершувався період сватань і приготування до весіль, який починався після Першої Пречистої.

До початку жовтня закінчуються усі найважливіші сільські роботи на землі (в тому числі сівба озимих) — завершений хліборобський цикл робіт. Зібраний урожай (достаток) та більш-менш вільний час дають можливість для проведення весіль. Це найблагодатніша пора для весільних гулянь, початку вечорниць. Звідси беруть свій початок весільні осінні тижні. Це свято — покровитель весіль, початок сезону на сватання та весілля, які закінчувались за два тижні до Пилипівського посту. Це вже потім під впливом християнства воно оформилося у те, що дівчата, котрі бажали взяти шлюб саме цього року, мали побувати на святі Покрови у церкві і помолитися: «Свята Покрівонько, покрий мені голівоньку», «Мати-Покрівонько, покрий Матір сиру Землю і мене молоду», «Свята мати, Покровонько, накрий мою головоньку, хоч ганчіркою, аби не зостатися дівкою».

А на Поділлі дівчата казали: «Свята мати, Покровонько, завинь мою головоньку, чи в шматку чи в онучу — най ся дівкою не мучу!»

Існувала навіть прикмета: якщо на Покрову сніг — буде багато весіль.

Сніг дає привід порівнювати сніговий покрів з весільним покривалом, а оскільки в цей час свідомо призначене і свято Пресвятої Богородиці, то ці порівняння розповсюджуються і на неї.

У багатьох народів, зокрема і у слов’ян, покривало (фата) вважалося дуже важливою весільною оздобою, взагалі слугувало ознакою заміжжя. За описами арабського письменника XII ст. свідчиться, що якщо комусь подобалась дівчина, то він накидав їй на голову покривало і вона мусила стати його дружиною (точніше, мабуть, це була пропозиція до шлюбу). Та і зараз ми знаємо, що весільна фата ще широко представлена у весільному обряді.

Як відомо, після одруження дівчина була вже молодицею і мала покривати голову наміткою чи хусткою. Намітка — це стародавнє вбрання заміжніх жінок, яке зав’язували навколо голови. Вже після просватання дівчині-нареченій покривали голову хусткою. Для дівчат Покрова — найбільше свято: у молоді починався сезон вечорниць, а у господарів — період весіль, і юнаки залюбки брали участь у весільних обрядодійствах.У нашому музеї теж відбудеться свято:

розклад свята Покрови у Національнму музеї архітектури та побуту України

О 10.00 год. Служба Божа в церкві Св. Архистратига Михайла.

12.00.-12.30 год. урочисто відкривається захід виступом чоловічого хору «Хортиця» м. Ірпінь Київської області (куратор – науковий співробітник НДВ «Наддніпрянщина та Південь України» Верговська М.С.), вручення подяки.

12.30 – 16.00 год. Проведення майстер-класів з плетіння коси «Коса ж моя шовковая. Традиції і сучасність», «Українська витинанка», МК з виготовлення ляльки-мотанки, МК з виготовлення козацьких оберегів, автентичних народних танців, МК з слов’янської (кириличної) каліграфії, а також тема з ворожіння на літерах для дівчаток.

12.30 – 13.00 год. Показові виступи: однотани, тан-двобої та інші показові бої, співи, козацькі розваги (Міжнародна федерація «Бойового гопака»).

13. 00-14.00 год. Виступ хору «Оболонь» (куратор молодший науковий співробітник культурно-освітнього відділу народного мистецтва та фольклору Татарчук М.А.), вручення подяки.

14.00-15.00 год. Екстрім програма – танці на битому склі, розбивання цегли, ходіння по розпеченому вугіллі.

15.00 15.20 год. – виступає дує бандуристів м. Київ – куратор науковий співробітник НДВ «Українське село 60-х – 70-х рр.» Ситниченко С.М.

15.20- 16.00 год. Козацькі розваги – перетягування канату, змагання зі зривання шапок та конкурс для закоханих чоловіків (присідання з жінкою на плечах).

16.00-16.20 год. виступ фольклорного колективу «Вишиванка» куратор старший науковий співробітник НДВ «Наддніпрянщина та Південь України» Костенко Л.А.

16.20.-17.00 год. виступ танцювального гурту «Дам лиха закаблукам» куратор старший науковий співробітник НДВ «Наддніпрянщина та Південь України» Костенко Л.А.

17.00 хв. Кінець фестивалю.

кредит онлайн

Comments are closed.