стенограма XYIII сесії

..тема про “РЕФОРМА МЕДОБСЛУГОВУВАННЯ” на теренах форума отримала продовження у стенограммі, що була створена та надіслана депутатом Магдаліною Бухальською..
(доповнена)

Шановні борівчани!
Ми майже щодня чуємо скарги від вас щодо незадовільного медичного обслуговування по наданню первинної медико-санітарної допомоги. Для того, щоб розібратися в цій ситуації, пропонуємо стенограму 1-го пленарного засідання XYIII сесії депутатів VI скликання Борівської селищної ради дещо в стислому і частково відредагованому вигляді без зміни суті обговорення, яке відбулося 21 вересня 2012 р., напередодні розгляду питання у Фастівській районні раді 25 вересня ц.р., або переглянути відеозйомку, яка тривала біля 2-х годин (див. 21.09.2012 – рада; архів)
Селищний голова Воробей Ф.В. ознайомив з інформацією про те, що «відповідно до загальнодержавних актів щодо реформування медичної галузі в Україні з метою здійснення структурного-організаційного та фінансово-економічного розмежування первинного та вторинного рівня надання медичної допомоги населенню Фастівського району виникла необхідність створити комунальний заклад «Фастівський центр первинної медико-санітарної допомоги»».
Головний лікар Фастівської центральної районної лікарні (далі: ЦРЛ) Чигирин В.І. (Валентин Іванович): «згідно з Планом реформування охорони здоров’я, які з’явилися з набуттям Україною незалежності, завершився І-й етап реформування. Це:
– збір інформації про медичні заклади;
– формування медамбулаторій;
– формування фельдшерсько-акушерські пункти (далі: фап) відповідно до кількості населення;
– комплектування, підготовка медичного персоналу медамбулаторій до такого виду роботи.
Ми підійшли до 2-го етапу. На даний час згідно розпорядження голови обласної держадміністрації, де у Плані чітко виписано етапи реформування і етапи створення центрів первинної медико-санітарної допомоги… Згідно цього у Фастівському районі є необхідність створити центр первинної медико-санітарної допомоги з тим, щоб організувати роботу фап і медамбулаторій і амбулаторій сіл, селищ і міста Фастова». Далі роз’яснив суть: «на сьогодні терапевтична, педіатрична та дільнична служби входять до Фастівської ЦРЛ. Згідно плану реформування (медичної галузі) формується окрема структура для управління з надання первинної допомоги населенню району і міста, тобто окрема юридична особа, яка буде фінансуватися з районного бюджету. Якщо на сьогодні по планах фінансування для цього витрачається біля 18% від загального бюджету, то по планах повинно фінансуватися 35%. Це дає можливість амбулаторіям, фапам мати більш-менш достатню кількість медикаментів, обладнання, купувати транспорт, займатися ремонтом. На сьогодні йде розподілення фінансів таким чином, то першим попадає село чи амбулаторії: то є спочатку пологове відділення, реанімація чи хірургія, де в першу чергу забезпечуються ці речі.
А згідно Закону в процесі реформування стаціонар відходить до 2-го рівня. Буде окремо фінансуватися. А цей центр буде теж окремо фінансуватися. Поєднання фінансування не може бути згідно Закону про бюджет країни. Практично вся медицина, яка є на селі, в т.ч. і ваша, вона залишається на тому ж рівні, в тій же кількості, як і була, тобто формується окремий центр, який буде управляти цією галуззю.
Переваги є в цьому, бо фінансування буде наближено більше до населення. Буде краща можливість надати допомогу населенню. По такому принципу побудована медицина скрізь, у всіх країнах. Та медицина, яка була в Радянському Союзі, для тих відносин, для соціалістичного ладу вона була передова, як достатня, бо країна була багата. Була можливість фінансувати всі заклади і всі центри, в т.ч. інститути, які були на той час. На сьогодні ми знаємо, що країна наша є бідною. … треба розвиватися і проводити реформи… в медицині.
На даний час підійшов момент для реформування охорони здоров’я. Це йде як перехідний етап – підготовка до страхової медицини. На сьогодні населення «боїться» якості страхової медицини. А на сьогодні фактично які є посередники між лікарем і надавачем фінансів. Це мається на увазі здраввідділи, облздраввідділи, інститути – вони просто-напросто відпадають. А це значна економія для державних цілей. Тому що є страхова компанія і є людина, якій надається допомога і лікар отримує від страхової компанії кошти без якихось надбавок, без якихось посилів???. Це 1-й етап формування, йде надання первинної медико-санітарної допомоги, потім буде вторинна – стаціонар, і, по суті, далі буде перехід до страхової.
Багато є питань щодо того, як буде існувати районна лікарня. На перехідний період, а це до 2020 р., практично має бути все те, як і сьогодні. Просто йде відпачкування цієї служби – створення окремої структури. Стаціонар залишається в тій же якості, штатах, тих відділеннях, які існують на сьогоднішній день. Це на перехідний період. Як далі буде – в державі не визначено у зв’язку з тим, що є пілотні області (наше доповнення із засобів масової інформації, бо Чигирин узагальнив; Вінницька, Донецька, Дніпропетровська та місто Київ; про Київську область взагалі не йшлося і гроші на неї не закладалися, оскільки вона не увійшла до пілотного регіону), на яких перевіряється цей експеримент, ця модель, як вона спрацює і буде висновки по ній. Так уже буде формуватися 2-й рівень – госпітальний і тоді визначиться, які будуть ________________???????? У Фастівському районі, в т.ч. і в Борові.

Питання депутатів до Чигирина В.І.

Депутат Панасенко Т.М. Ми хочемо, щоб ви більш чітко й конкретно роз’яснили, що таке первинний і вторинний рівень медичної допомоги. Чи означає це тільки первинна – надання швидкої допомоги, а стаціонару у Борові не буде? А буде тільки швидка допомога?
Відповідь: Надання первинної медичної допомоги – це те, що робить фельдшер, дільничний лікар, педіатр. Вони організовуються в амбулаторію. Якщо раніше була поліклініка, то тепер ….??? (не закінчив думку)
На сьогодні є швидка допомога, а у перспективі первинна ділиться на частини: екстрена, яка є державною структурою як невідкладна екстрена медична допомога по якихось ЧП, по надзвичайних ситуаціях. Вона йде до державного рівня. Держава буде управляти. А невідкладна – буде при цьому центрі. Те, що у вас є, все це залишається. Одна машина буде на екстрену, а друга – до амбулаторії. Тобто вони як працювали, так і будуть працювати.
Депутат Панасенко Т.М. що означає вторинний рівень надання медичної допомоги?
Відповідь: вторинний рівень – це стаціонарна допомога. Це – хірургія, гінекологія, пологове відділення, терапія, неврологія. Все залишається. Тільки вони будуть розмежовані.
Депутат Березянська О.П. це означає, що наш стаціонар залишається.
Відповідь: Так. Все, що у вас є, залишається. Тільки замість поліклініки буде назва «амбулаторія».
Член виконкому Роженко О. Екстрена допомога – це їхати на Київ чи везти в лікарню?
Відповідь: Екстрена – це надзвичайне лихо, повінь, пожежа, ДТП. Подібно МЧС.. Везуть сюди, в амбулаторію.

А сімейний лікар – це лікар іншої підготовки, який дивиться за людиною від дня народження до смерті. А на сьогодні є терапевт, невропатолог та інші лікарі. На той період один лікар буде відповідати на кожну 1 300 чол. населення. Буде один лікар, який буде відповідати – спеціаліст широкого профілю – сімейний лікар. …
Депутат Колосовський В.М. дітей лікує педіатр. …
Відповідь: Тепер у вас є підготовлені 3 лікарі сімейної медицини. Дубровська Т.І. готується до підвищення кваліфікації по оволодінню фаху сімейного лікаря. Тому 4 лікарі будуть надавати допомогу.
… в амбулаторії зовсім інші обов’язки, інші права і лікарі. Якщо зараз працює 3 лікарі, то тоді їх буде 6-ть відповідно до кількості населення.
Депутат Панасенко Т.М. а такі вузькопрофільні лікарі, як гінеколог, стоматолог?
Відповідь: на перехідному етапі залишається все без змін. Йде тільки підготовка лікарів сімейної медицини. В медичному навчальному закладі будуть випускати сімейних лікарів. Це інша підготовка. Наприклад, у Польщі ви не знайдете лікаря невропатолога. Ваш лікар Мельник був у Лівії, то там є інтеріст, є хірург і гінеколог.ї
депутат Панасенко Т.М. що у нас зміниться в Боровій, коли піде ця реформа? Щось добавиться?
Відповідь: я ще раз говорю: збільшиться кількість лікарів із розрахунку населення 1300 чол. на одного лікаря. А все інше залишиться, як було.
Депутат Бростовський В.П. я так розумію, буде первинний і вторинний рівень для того, щоб покращити медичне обслуговування населення. … Первинний рівень віддаємо обслуговування району… у нас тільки 2 машини на швидкій…
………………
Відповідь: стоматолог як був, так і буде.
Депутат Бростовский В.П. … у Борові раніше була хірургія, пологовий будинок, рентгенкабінет… Нам кажуть, що йде до покращення, але ми цього не відчуваємо.
Відповідь: я не говорю про покращення. Я говорю про Центр, який організовується при Фастівській поліклініці. А в тій же поліклініці, яка сьогодні існує…, є те, що у вас є. Воно є, воно буде, просто ще трохи добавиться кількість лікарів.
Воробей Ф.В. а як зарплата лікарям? Залишається та ж?
Відповідь: на сьогоднішній день така, як була, залишається. В перспективі, як говорить Акімова, буде збільшена. Але коли – не знаю.
Депутат Березянська О.П. якщо це стосується сіл, то у них нічого не міняється. У них залишаються амбулаторії. А для нас які є гарантії? Що означає для нас – надання первинної медичної допомоги?
… якщо у нас стаціонар, то який же первинний центр…?
Член виконкому Козловська Р.Д. первинний переходить до Фастова.
Чигирин В.І. сьогодні існує терапевтично-педіатрична служба, які об’єднуються в центри. Цей центр … – зовсім інша структура.
… стоїть питання – делегувати функції по створенню центру районній раді. У вас все, що було, залишається.
……..
Обласна держадміністрація визначилася з термінами створення. До 1 жовтня повинен бути створення центр, щоб попередити людей. Якщо спізнитися, то не буде ні фінансування….. ось чому зараз стоїть питання про юридичне оформлення центру.
Депутат Горкуценко С.О. у нас нічого не міняється, чи ми даємо згоду району, щоб він від нашого імені почав створювати центр. Ми лише делегуємо, як і кожна сільська рада.
Чигирин В.І. … для того, щоб район створив цей центр, йому повинні бути делеговані функції від усіх сіл, селищ – представницькі функції, бо він не може без згоди громади вирішити це. Тому кожне село виносить рішення про делегування цих функцій, щоб район створив таку організацію.
Депутат Горкуценко С.І. це рішення приймають всі сільські, селищні ради.
………..
Чигирин В.І. про стаціонар мову не ведемо. Стаціонар був і залишається. Тільки центр первинної допомоги….
Депутат Черняк В.Г. … людей турбує доля нового приміщення. Що з ним буде у перспективі.
Відповідь: буде рентген-діагностичний центр, який буде входити в первинну медико-санітарну допомогу як комплекс. Там буде розміщено рентген, УЗІ апарат, який стоїть у ЦРЛ. Є все обладнання. Воно вже закуплено на 700 тис.грн. Закінчується будівництво, все комплектується і працює на Центр (кардіограф, УЗІ, рентген) у новому корпусі. Буде в ньому невідкладна допомога, лабораторія, всі служби, які я назвав. Стаціонар напроти як був, так і залишається.
Депутат Черняк В.Г. людей насторожує… бо у нас у минулому році хотіли створити онкоцентр….
Чигирин В.І. … центр у Фастові, а у вас як була амбулаторія, так і залишається. Цей центр відділений від стаціонару, він йде окремо. Стаціонар як був , так і є, поки ви не приймете рішення: якщо воно вам не потрібно, то закриється. Якщо приймете рішення, щоб у вас був хоспіс замість терапії, буде хоспіс. Без вас це рішення не приймається. Центр будується по типовому проекту.
Депутат Панасенко Т.М. це йде оптимізація?
Відповідь: ні. Вона вже пройшла.
…………
Районний депутат Григорук Н.В. як розглядали це питання на районній комісії… вторинна – стаціонар залишається без змін. Покращується фінансування первинної допомоги, щоб були кращі машини, краще фінансування…. Не йде питання про стаціонар.
Депутат Дубровська Т.І. стаціонар залишається з тим же фінансуванням, з тими ж штатами до 2020 р.
….
В ній буде створена амбулаторія сімейного типу, в якій буде працювати 5 лікарів. У нас підготовлено 3 лікарі, педіатр зараз на курсах. У перспективі йду я на курси. …. Сам центр буде у Фастові, а ми йому будемо підпорядковані. Буде збільшено фінансування… хворі при амбулаторії, виклики на дому…
Чигирин В.І. це не оптимізація, бо збільшено посади на обслуговування населення, а отже, збільшиться фінансування.
Козловська Р.Д. … то бензину немає…
Депутат Горкуценко С.О. … про нашу лікарню не йдеться. Районні депутати будуть вирішувати… район створює нову структуру, на базі чого вона буде створена: чи на базі Борівської чи Фастівської лікарні, чи Кожанки, ми ще не знаємо. Зараз наша лікарня не торгається.
Воробей Ф.В. у Фастівській районній раді є 7 депутатів Борової. Кожен з них захищатиме наші інтереси.
Депутат Березянська О.П. цю інформацію треба довести до людей.
Воробей Ф.В. попросив підтримати рішення про делегування…
Депутат Бухальська М.А. 29 вересня відбудуться громадські слухання. Тому важливо винести на обговорення громади це питання.
Депутат Горкуценко С.О. те, що ми говорили про громадські слухання, на комісії ми слухали про те, що наша лікарня переводиться в розряд «соціальний центр». Але зараз, коли нам принесли правильне трактування питання, питання звучить так: чи делегуєте ви свій голос районним депутатам для того, щоб вони голосували за нову структуру. Вам сказали, якщо у нас буде зі стаціонаром закриття чи щось інше, без рішення сесії стаціонар не закриється.
Чигирин В.І. мова не стоїть про стаціонар. Його ніхто не закриває.
Воробей Ф.В. … громада і депутати не віддадуть стаціонару… Мова йде лише про делегування…. У нас іде державна програма по реформуванню медицини. … фінансується з держбюджету.
Депутат Панасенко Т.М. ми весь час чуємо про оптимізацію, про скорочення…
Воробей Ф.В. Йдеться про реорганізацію медицини. … Якщо ми не делегуємо уповноваження, якщо район створить комунальне підприємство без нас, хто буде фінансувати (Борову)?
Депутат Білодід В.В. У мене таке враження. Я повинна делегувати свій голос лише на основі одного речення «Про створення Фастівського центру первинної медико-санітарної допомоги». Це речення мені ні про що не говорить. Якби був підготовлений (якийсь) пакет документів. Що це за центр? Навіть Статут (відсутній)… Ми повинні уявляти собі, про що йде мова. На сьогоднішню годину тільки півгодини тому я почула про цей центр. Я не знаю, що це за центр, для чого, який він має статус, які наші делегування мають бути. Проблема в тому, що ми не поінформовані. Якби ви (якось) за декілька днів подали, щоб розглянули наші профільні комісії. А ви хочете, щоб ми просто проголосували. А наші виборці нас же запитають. Ви бачите тут (поруч з депутатами) сидять (у залі) наші виборці. Ми нічого не розуміємо. А що зрозуміє пересічний борівчанин? Через це виникла така проблема: відсутність інформації… Ми ж розуміємо, що (якась) має бути документація.
Депутат Горкуценко С.О. Ще немає ніякої документації.
Воробей Ф.В. У районній раді є тільки робочі матеріали. Вони тільки починають його створювати (Центр).
Депутат Березянська О.П. Тоді поставте питання так: Шановні! Нам зверху дали таке розпорядження, і сказати: у нас немає вибору. Нам треба прийняти тільки це рішення і тоді ми скажемо людям, що у нас поставлено це питання, грубо поставлено.
Депутат Панасенко Т.М. Ми тоді перед своїми виборцями з чистою совістю оправдаємося
Депутат районної ради Губар М.І. йде реорганізація по всій країні…. Щоб провести якусь реорганізацію, треба підготувати документи… чого за 2 місяці? Щоб сформувати бюджет на 2013 р. … якщо не погодяться депутати Борової, то в районному бюджеті не будуть закладені кошти на Борову.
Депутат Панасенко Т.М. так нас же завіряє пан Чигирин, що все залишиться так, як є?!
Губар М.І. та нічого не залишиться. Буде 2 структури. Фінансування їх буде закладено в районному бюджеті.
Депутат Панасенко Т.М. ви маєте на увазі, що якщо депутати не погодяться, то до нашого бюджету нічого не добавиться, а залишиться той самий і на 2013 р.? ….
Губар М.І. це означає, що фінансування на Борову не буде закладено в бюджеті. … 25 вересня відбудеться районна сесія депутатів з цього питання. Депутати Борової мають прийняти рішення до неї.
Воробей Ф.В. … потрібна юридична база….
Депутат Березянська О.П. тому нам треба … «тупо» проголосувати за це?
Воробей Ф.В. зачитав рішення.

Продовжив далі: планувалося (в рішенні) і питання, Чигирин сказав, передати приміщення Борівської поліклініки і рентген-діагностичний центр у оперативне управління району???, але поки що ми це питання не піднімаємо.
Результати голосування: «за» – 16 депутатів, «проти» – 3 депутати, члени профільної комісії (Швець С.В., Панасенко Т.М., Бухальська М.А.).
срочный займ без проверок

Comments are closed.