Шпитьки. Вежа. 23.10.2016

..маємо добірку фото з актуальним станом цікавої старовинної спорди в с.Шпитьки – вежі водяної з каретними. Про історію детально тут, про власників і тд., а якщо стисло про будівлю – жахливо. Покрівля обвалилась, цегляні стіни просіли і осипались, столярка погнила, ззовні все заросло чагарями. Подейкували місцеві, що її хотіли знести..

Водонапірна вежа — нагадування про садибу Терещенко (с. Шпитьки, Київська область)

Якою ж красивою була садиба, якщо настільки красива вежа і каретні?..Якою ж красивою була садиба, якщо настільки красива вежа і каретні?..

Шпитьки — село в Києво-Святошинському районі в 30 км від Києва. Населення села становить 2300 осіб. Шпитьки переходили від власника до власника, від Залеського до Підвисоцького, від Підвисоцького до Стогова, а в 1851 році було викуплено статським радником Михайлом Добринським.

Водонапірна вежа — нагадування про садибу Терещенко (с. Шпитьки, Київська область). Зображення #2 Водонапірна вежа — нагадування про садибу Терещенко (с. Шпитьки, Київська область). Зображення #3

У 1735 році тут була побудована Покровська церква Олексієм Кобцем, який був за професією мельником, але до нашого часу не збереглася. Останнім власником був цукровий магнат Терещенко. На початку XIX століття для його садиби був висаджений парк, який, до слова сказати, зберігся до наших днів. Саму садибу розібрали після революції.

Вежа знаходиться в парку на виїзді з села, тому варто докласти зусиль, щоб її знайти. Вона забезпечувала водою маєток цукрозаводчика Терещенко. Їй вже близько 150 років. А нижні прибудови — це каретні (гаражі для бричок, возів і карет)

Всередині вежіВсередині вежі Водонапірна вежа — нагадування про садибу Терещенко (с. Шпитьки, Київська область). Зображення #5

Водонапірна вежа і прилегла до неї будівля каретної в Шпитьках побудовані на поч. XX ст. Комплекс був частиною садиби Терещенків, яка не збереглася. На території садибного парку також залишився садибний погріб, яким досі користуються місцеві жителі.

При радах у Шпитьках побудували нове овочесховище, але овочі псувалися! Овочесховище реконструювали рази три, але вони знову псувалися! І тоді повернулися до старого «панського» погребу)) (Коментар користувача panoramio.com Івана Бикова )

Водонапірна вежа — нагадування про садибу Терещенко (с. Шпитьки, Київська область). Зображення #6

Відомостей про садибу збереглося не дуже багато, але за розповідями туристів, у місця особлива енергетика. Погулявши по парку, відчуваєш прилив сил, гарного настрою і душевного комфорту.

Джерела: panoramio.com, ukrainaincognita.com

Координати: 50°24’41”N, 30°6’50”E

п.с.: ця історія як приклад, як цікаву і привабливу для туристів споруду занедбали власним нехлюйством місцеві, бо не вбачають в ній ту “перлину”. В смт.Борова є теж цікавинки, лише треба про них подбати, і…

Comments are closed.