Прокладемо місток дружби між Фастівщиною й Яворівщиною

19

..архівна стаття у районній Фастівській газеті “Перемога” про події, шо передували встановленню пам’ятника Січовим Стрільцям в смт.Борова, з теренів інтернетів. Нагадування про нещодавні події до 100 річниці Мотовилівського бою!

Прокладемо місток дружби між Фастівщиною й Яворівщиною

Рубрика: До 85-ї річниці утворення Фастівського району

“Коли помрем і заростем квітками, у споминах ще оживем не раз”, – так писав свого часу україн­ський письменник Осип Маковей, який жив і працював у Яворові – одному з прекрасних куточків, розташованому на західному прикордонні Львівщини. Воістину пророчі слова. Яво­рівщина виростила для України і цілого світу чималу когорту славетних людей: книгодрукаря Памву Беринду, автора мелодії державного гімну України Михайла Вербицького, митрополита Української греко-католицької церкви Андрея Шептицького, генерал-хоружого Україн­ської повстанської армії Романа Шухевича, громадського діяча і філософа Йосифа Лозинського. Сьогодні кожен із них увічнений вдячними земляками у скульптурному творінні та меморіальних дошках на яворівській землі – “краю повстанських доріг, краю героїв, обителі великих”.
Але чому, запитає читач, наша увага нині віддана цьому яворовому краю? Нещодавно, вже вдруге, голова Фастівської районної ради Петро Куліш та голова районної держадміністрації Володимир Хрищенюк з робочим візитом від­відали Яворівщину. Що ж пов’язує наші регіони? Насамперед – істо­рична подія 80-річної давнини.
Битву під Мотовилівкою, що сталася 18 лис­топада 1918 року, істо­­ри­ки ще називають “укра­­їнським Маратоном”, бо закінчилася вона блис­кучою перемогою січових стрільців, які під командуванням полковника Євгена Коновальця прибули із заходу Ук­раїни для підтримки збройного повстання проти гетьманського уряду Павла Скоропадського. Триста січових стрільців завдали нищівної поразки найдобірнішим гетьманським бойовикам, яких під Мотовилівку прибуло щонайменше близько трьох тисяч. Вже ввечері було взято Васильків, і повстанські війська переможно пішли на Київ, та залишилися назавжди лежати у фастівській землі двоє з найкращих стрілецьких старшин – сотники Федір Черник і Микола Загаєвич та ще 17 січовиків. На їхній рідній землі, на Львівщині, а саме на міському цвинтарі Яво­рова, ще в 1938 році встановлено велич­ний монумент Українським Січовим Стрільцям, полеглим за волю України (скульптор Сергій Литвиненко).
Пам’ятник Січовим Стрільцям, які віддали своє життя заради волі україн­ського народу, буде встановлено і на Фастівщині. І це буде доброю віхою у низці заходів до від­значення 85-ї річниці Фастівського району. Неподалік залізничної станції Корчі сьогодні про цю історичну подію часів україн­ської революції нагадує па­м’ят­ний знак у вигляді залізного хрес­та, що височіє на тлі вічнозелених сосен як пам’ятник-данина героям у боротьбі за незалежність України. А незабаром на центральній алеї селища Борова буде встановлено пам’ятний знак Героям мо­товилівського бою у листопаді 1918 року (автор проекту Михайло Дмитрів). Тож основною метою робочої поїздки ке­рівників Фастівського району на Львів­щину було запросити представників яворівської громади доєдна­тися до урочистостей, пов’язаних із святкуванням ювілею нашого району. Під час зустрічі з начальником відділу культури і туризму Яворів­ської райдержадміні­страції Семеном Жилою було обговорено деякі моменти майбутнього візиту яворівчан на Фастівщину.
Цього року у дні Різдвяних свят близько 20 дітей з різних шкіл Фас­тівського району провели на Яво­рівщині. Незвичайний, колоритний відпочинок школярі згадують до сьогодні, тому керівники фастівської районної громади висловили щиру подяку за теплий прийом наших дітей, а також домовилися стосовно чергового обміну делегацій дітей, що безумовно сприятиме взаємному духовному збагаченню та пізнанню народної тра­диційної культури різних регіонів України.
Попередньо візит яворів­ської делегації на Фастівщину планується в середині червня, саме до відкриття табору “пластунів” у Волиці. У задумах й обмін делегаціями художніх колективів двох районів. До речі, гордістю яворівчан є всеукра­їнський молодіжний фестиваль української пісні “Молода Галичина”, лауреатами якого в різні роки були Ані Лорак, Руслана і Тіна Кароль.
Звичайно, нинішня Яворівщина цікавить не тільки своїм розмаїтим духовним життям, а й тим, як вона стверджує демократичні зміни, впроваджує ринкові реформи, інтегрується в європейську економіку, як розвивається в умовах реалізації Закону України “Про спе­ціальну економічну зону “Яворів”, як працює над розвитком турис­тичної індустрії та сфери якісного відпочинку. Ці питання також були об’єктом уваги голів Фас­тівської райради Петра Куліша і Фастівської райдержадміністрації Во­лодимира Хрищенюка під час їхнього робочого візиту до Яворова.

Зоя ЗІНОВ’ЄВА

Comments are closed.