премія “Тріумф” 2015

На екранах — Київщина туристична

Серед нагороджених Міжнародною літературною премією “Тріумф” за 2015 р. є кінодокументаліст, тележурналіст, письменник Юрій Анатолійович БАГРЯНЦЕВ. Наш кореспондент узяв інтерв’ю у новоспеченого лауреата.

Кор.: Юрію Анатолійовичу, вітаємо Вас із високою нагородою! Як написано у Вашому Дипломі лауреата, ця премія — “за багаторічну подвижницьку працю у створенні краєзнавчих телефільмів про історичні та культурні пам’ятки України й літературні твори патріотичного змісту”. Поговорімо про Ваші фільми, адже створювати телефільми як режисероператор — це Ваша основна творча діяльність. Як відомо, на початку цього року Ви завершили цикл телефільмів “Київщина туристична”, який розповідає про археологічні, історичні, архітектурні та культурні пам’ятки Київської області. Як і коли виник задум створити цей цикл?

Ю. Б.: У кіно і на телебаченні працюю давно, вже майже 40 років. Коли перейшов працювати в редакцію публіцистичних і культурномистецьких телепрограм на Київській державній телерадіокомпанії 2007 року, то відразу почав їздити у престури Київщиною, які організовувала обласна туристична агенція. Ось тоді почав заново відкривати для себе мальовничу, прекрасну Київщину, був вражений великою кількістю пам’яток, про які мало хто знає навіть із місцевих мешканців. Парадокс: ми подорожуємо за кордоном і милуємося визначними світовими пам’ятками, а в себе не помічаємо унікальних та цікавих туристичних об’єктів: вишуканих архітектурних споруд, мальовничих ландшафтів та природних комплексів, старовинних палаців і парків, місцевих музеїв із рідкісними експонатами, артефактами, колекціями, виставками. Ось тоді і виник задум створити цикл фільмів історикокраєзнавчої тематики про Київщину, про її райони. Керівництво нашої телекомпанії схвалило мій творчий задум, і я почав методично подорожувати з телекамерою кожним районом Київщини, і ось тепер весь цикл “Київщина туристична” створено.

— Які пам’ятки найбільш цікаві на Київщині, у якому районі?

— Не варто виокремлювати якийсь район чи пам’ятку, вони всі достойні нашої уваги. При створенні своїх фільмів не раз переконувався, що вся Київщина — великий музей просто неба! Узяти хоча б українські степи і поля, по яких густо розкидані старі могиликургани — своєрідні мавзолеї колишньої слави наших далеких предків, визначні пам’ятки лісостепового населення, яке жило на території сучасної України. Коли знімав скіфську могилу Переп’ят, що біля села Фастівець, підходив до цього пагорба, такого собі зеленого оазису серед обробленого поля з особливим хвилюванням: адже тут був Тарас Шевченко! А скільки у нас залишилося архітектурних перлин, створених майстрами минулих століть! А як багато музеївсадиб, де колись народилися, мешкали, працювали видатні особистості України! До речі, і самих музеїв просто неба на Київщині теж чимало, їх і надалі створюють, зберігають і відтворюють культуру та побут українського народу, його фольклорні та обрядові традиції, народні ремесла, звичаї тощо. З’являється дедалі більше туристичних комплексів та баз відпочинку на Київщині, їх оформлюють у національних, народних традиціях, вони теж своєрідні носії та пропагандисти української культури. Тобто, серед пам’яток Київщини багато нових об’єктів, створених нашими сучасниками, як, наприклад, архітектурнопарковий комплекс у селі Буки на Сквирщині, чи село Ковалівка на Васильківщині — взірець сучасного села, наочний і дієвий приклад, якою має бути українська провінція. А як багато у нас майстрів народних ремесел!

— Хто допомагає Вам у зйомках, яка зацікавленість влади у створенні подібних краєзнавчих фільмів?

— Керівництво та працівники Київського обласного центру розвитку туризму — справжні фахівці своєї справи, я дуже вдячний їм за організаційну допомогу у створенні фільмів, які знімав окремо від престурів. Вони інформували районні відділи культури про мої зйомки, і вже там, на місцях, місцева влада охоче допомагала і у виборі пам’яток для зйомок, і в транспортному забезпеченні, і в побутових справах. Зараз мені також активно допомагає в організації та зйомках нових фільмів Спілка краєзнавців України, зокрема, Київська обласна організація. Всі розуміють доброчинність і корисність краєзнавчих фільмів і залюбки допомагають мені у їхньому створенні.

— Чи є у Вас зворотний зв’язок із глядачами, як пропагуєте свої фільми, адже вони дуже повчальні і корисні у справі патріотичного виховання та мають пізнавальну, культурну, краєзнавчу цінність?

— Нині маю чудову можливість відслідковувати, як дивляться мої фільми, адже ще кілька років тому почав розміщувати їх в Інтернеті, в ютубі. Коли фільми демонструвалися лише по телебаченню, це було набагато складніше. А тепер бачу, скільки глядачів дивилося той чи той фільм, із яких куточків світу, читаю схвальні відгуки і радію, що ці краєзнавчі фільми мають пізнавальну цінність і патріотичну спрямованість. Є посилання на них на деяких сайтах, але цілеспрямованої агітації за подібні телепередачі та фільми поки що немає. Треба цим зайнятися активніше. Наприклад, подібні краєзнавчі фільми можуть слугувати дуже добрим наглядним навчальним посібником у школах під час вивчення рідного краю. Деякі вчителі використовують мої фільми на своїх уроках. Але найкраще — не лише дивитися фільми, а й подорожувати Київщиною та відкривати для себе її чудові пам’ятки. Саме це — головна мета моїх телепередач: щоб мешканці і гості Київщини більше мандрували її туристичними стежками.

— Підкажіть нашим читачам, як швидко знайти Ваші фільми в Інтернеті та коли їх можна бачити в телеефірі?

— На телеканалі ЦК передача зараз має назву “Київщина без околиць”, вона в ефірі щонеділі та щосереди, час іноді змінюється, тому слідкуйте за програмою телепередач. А в Інтернеті їх знайти просто: достатньо набрати в рядку пошуку ютуба фразу “Київщина туристична з Юрієм Багрянцевим”.

— Ви знімаєте лише пам’ятки Київщини?

— Оскільки я працюю на Київській державній регіональній телекомпанії, то основний регіон моїх зйомок — Київщина. Але коли траплялася нагода подорожувати з телекамерою в інші регіони, то робив фільми і про них. Так, наприклад, у моєму доробку є фільми про деякі міста і пам’ятки Тернопільщини, Чернігівщини, Хмельниччини, Житомирщини. Є два фільми про Болгарію — чудову країну з прадавньою історією і багатьма унікальними пам’ятками.

— Чи є подібні фільми в інших областях України?

— Я не маю змоги відслідковувати програми місцевого телебачення кожної області. Але такого повного телециклу про пам’ятки кожного району області, як “Київщина туристична”, в інших регіонах немає. Виходять на телеекрани фільми про деякі окремі пам’ятки області чи про видатних історичних постатей тощо. А я мрію, щоб у кожному регіоні нашої прадавньої країни, де зародилася одна з перших людських цивілізацій — Трипільська культура, були створені цикли краєзнавчих фільмів про кожен район, щоб усі визначні культурні й історичні пам’ятки були зафіксовані у телепередачах і фільмах, щоб якомога більше людей, особливо, молоді, мали змогу їх подивитися і більше пізнати свій рідний край і більше його полюбити. Та й туристів з інших країн такими фільмами теж зручно заохочувати до подорожей Україною.

— Які фільми створюватимете після фактичного завершення “Київщини туристичної”?

— Тем для краєзнавчих фільмів безліч! Зараз прагну акцентувати у своїх нових телепередачах і фільмах на видатних історичних постатях, життя і праця яких пов’язана з Київщиною. Так, уже вийшов у телеефір і є в ютубі фільм про автора слів Національного гімну України “Павло Чубинський і Бориспільщина”. Кілька років тому я створив трилогію “Київщина Тараса Шевченка”. У планах — продовжувати розповідати телеглядачам про наших славних земляків, а також робитиму фільми про окремі населені пункти зі славною історією та цікаві, унікальні пам’ятки. У моїй авторській колекції вже є такі фільми — про моє рідне селище Борова на Фастівщині, про інші міста й села України. Намагаюся, показуючи мальовничі краєвиди та різноманітні садиби, музеї просто неба, бази відпочинку чи інші подібні об’єкти з оформленням у дусі українських культурних і народних традицій, донести до глядачів таку думку: дивіться, як в Україні і, зокрема, на Київщині, все красиво, цікаво та чудово! Але, споглядаючи всю цю красу, нехай у кожному глядачеві, в кожному мандрівникові, що подорожує нашим краєм, зародиться бажання створити подібну красу на власному шматочку землі. Саме таким чином, спільними зусиллями, ми зробимо нашу Україну прекрасною!

 

Бесіду провів

кор. “Слова Просвіти”
джерело

займ без отказа

Comments are closed.