отаман ГОРЕМИКА .1918 р.

..трохи істроричних новин від сусідів з м.Васильків, котрі теж мають матеріали про буремний період Української революції 1917-1921 р.р. і своїх земляків і видатних осіб зазначують у матеріалах. Мова про уродженця Васильківського повіту – ІВАНА ГОРЕМИКИ – КРУПЧИНСЬКОГО. 


Ви точно цього не знали.
В період Української революції 1917-1921 р.р. Васильків постійно опинявся в самому вирі. Однак згодом ці події радянськими підручниками або замовчувалися або перекручувалися. Багато документів знищено, багато лежить в архівах, чекаючи свого дослідника.
На фото – ІВАН ГОРЕМИКА – КРУПЧИНСЬКИЙ, уродженець Васильківського повіту.
До революційних подій 1917 р. І. Горемика-Крупчинський був військовим чиновником. На Першому всеукраїнському військовому з’їзді у травні 1917 р. його обрано до складу Українського генерального військового комітету (поряд з Петлюрою, Винниченком та ін.), де виконував обов’язки секретаря. Був членом Української Центральної Ради.
В лютому 1918р. І.Горемика-Крупчинський власним коштом сформував із добровольців Васильківського повіту кілька куренів, об’єднавши їх у ВАСИЛЬКІВСЬКИЙ КІШ ВІЛЬНОГО КОЗАЦТВА. Під керівництвом І.Горемики-Крупчинського Васильківський кіш брав участь у боях з більшовиками в районі Фастова, Василькова, Білої Церкви. 14 лютого загони отамана Горемики вирушили в похід у напрямку Боярка – Київ. Рухаючись залізницею, вони наступного дня захопили станцію Васильків, зранку 16 лютого (1 березня н. ст.) – станції Боярка, Жуляни, Пост-Волинський, а на 1-шу годину дня були вже на станції Київ І. Таким чином, козаки Васильківського коша ПЕРШИМИ ввійшли в межі столиці, випередивши на кілька годин німецькі загони. Київ був звільнений від війська сумнозвісного Михайла Муравйова, присланого з Москви Лєніним, яке протягом 20 днів свого панування в столиці знищило кілька тисяч її мешканців.
І.Горемика-Крупчинський проголосив себе тимчасовим, до повернення української влади, комендантом міста Києва. Загони Васильківського коша згодом повернулися на територію рідного повіту, продовживши боротьбу з відступаючими більшовицькими частинами.
На фотографіях Горемику –Крупчинського легко пізнавати за жовто-блакитною стрічкою на грудях.

Найповніше дослідження цих подій на Київщині, безліч надзвичайно цікавих фактів, списки васильківських добровольців, серед яких дехто точно знайде свого прадіда, документи та спогади можна знайти в книзі Андрія Ковальова «З Архістратигом на щитах».
Надзвичайно цікавою була презентація книги у Василькові. Відео дивіться тут: https://vasilkovsecret.blogspot.com/2018/10/kovalyov.html

матеріал поцуплено тут.

В місті Василькові відбулась культурно – просвітницька конференція, презентація книги «З Архістратигом на щитах», яку презентував автор, історик-реконструктор Андрій Ковальов. Книга-дослідження «З Архістратигом на щитах» знайомить читачив з подіями 1918-1920 років на Васильківщині та роль Васильківського коша Вільного козацтва у звільненні від більшовиків Києва та значної частини Київської області під час Української революції 1917—1921 років.
Організували захід представники Інтернет –проекту «Тайны города Василькова» за підтримки Управління культури Васильківської міської ради. Пропонуємо вам переглянути повну відео версію зустрічі

 

+манівська робота по темі:

получить займ на карту

Comments are closed.