госпітальні округи київщини

Презентовано механізм створення госпітальних округів в Київській області

Актуальна тема госпітальних округів у Київській області активно обговорювалась 8 лютого комісією з питань охорони здоров’я, материнства, дитинства, соціального захисту населення та пенсіонерів Київської обласної ради.

В роботі засідання взяли участь представники обласної ради, районних адміністрації, районних та міських рад Київської області, лікарі. Засідання розпочалось із доповіді депутата Верховної Ради України, заступника голови Комітету з питань охорони здоров’я Верховної Ради України Сисоєнко Ірини, яка презентувала механізм створення госпітальних округів в Київській області.
Доповідачка вказала, що остаточно має бути розроблений чіткий механізм фінансування госпітальних округів. Важливими є формування єдиного медичного простору, інформатизація галузі, розробка чіткої схеми маршрутизації пацієнтів. Депутатка наголосила, що фінансування первинної ланки медико-санітарної допомоги – це відповідальність територіальних громад.
Всього в Київській області планується утворити 4 госпітальні округи – Бородянський, Лівобережний, Васильківський та Білоцерківський. За потреби їх може бути більше. Поки що презентовані межі округів є доволі умовними, віртуальними і це не чіткі адміністративно-територіальні межі. Наразі фахівці визначились лише з приблизним переліком населених пунктів, які туди увійдуть. Сьогодні є проект наказу Міністерства охорони здоров’я України щодо примірного Положення про госпітальні округи, але немає всієї необхідної нормативно-правової бази.
Відмічено, що змістовне наповнення госпітальних округів мають визначити самі лікарі, а остаточні рішення по їх формуванню на місцях мають ухвалювати не міністерство, ні уряд, а самі громади.
Ірина Сисоєнко наголосила, що госпітальні округи – це оптимальна для конкретної громади кількість медичних закладів, фахові лікарі, якісні дороги, зручні транспортні сполучення і вдалі управлінські рішення.
Завершила засідання голова постійної депутатської комісії з питань охорони здоров’я, материнства, дитинства, соціального захисту населення та пенсіонерів, завідуюча терапевтичним відділенням міської лікарні №2 Наталя Бігарі, яка акцентувала увагу на необхідності швидкого вирішення проблеми проведення медичного аудиту лікарень та формування законодавчих підходів до створення госпітальних округів. Всі погодились з тим, що наразі актуальними залишаються питання збільшення обсягу медичної субвенції, дофінансування галузі охорони здоров’я з державного бюджету, запровадження реальних стимулів праці лікарів, створення страхової медицини.

..і ще додаткової інформації

Міністерство охорони здоров’я контролює дотримання методології створення госпітальних округів, а громади самостійно визначають кількісний і якісний склад медзакладів у госпітальному окрузі. На цьому наголосив заступник Міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк, коментуючи питання звернень громадян, які висловлюють занепокоєння щодо можливого закриття лікарень. «Як лікарні функціонуватимуть – це відповідальність і рішення громад», – зазначив заступник Міністра.
«Хочу звернути увагу, що межі госпітального округу та адміністративно-територіального округу – це різні речі, і Міністерству не принципово, де місцева влада визначить центри. Головне – повинна бути така структура лікарень, яка забезпечує доступність кожної людини до якісної медичної послуги. Якщо виникають питання щодо прикріплення територій до тієї чи іншої лікарні – це виключно компетенція місцевої влади», – заявив Павло Ковтонюк.
Він нагадав, що чутки про закриття лікарень не відповідають дійсності, адже законодавством це заборонено. Навпаки, ідея госпітальних округів полягає у плануванні розвитку лікарень. Разом з тим місцева влада повинна брати на себе відповідальність, роз’яснювати людям необхідність перепрофілювання неефективних медзакладів або відділень у них на заклади соціального догляду, реабілітаційні центри тощо.
«До Міністерства та Кабінету Міністрів почали надходити листи, у яких депутати різних рівнів скаржаться на «поганий» розподіл територій в рамках госпітальних округів. Це свідчить про бажання місцевої влади перекласти відповідальність за відсутність діалогу всередині громад на центральні органи влади. МОЗ України вкотре наголошує – господарювання та ухвалення рішень зараз належить до компетенції громад. Ми знаємо, що цей процес буде болючим, але Україна повинна пройти шлях від адміністративно-командної форми правління, коли з центру вказували де і що будувати, до демократичної, коли місцева влада братиме на себе відповідальність за комфорт життя своєї громади», – зазначив Павло Ковтонюк.
Міністерство охорони здоров’я України та Міністерство регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України підготувало листи на ім’я міських голів, голів ОДА, райрад та облрад з роз’ясненнями щодо сфери відповідальності органів місцевої влади на етапі формування госпітальних округів.
Довідково
Нагадаємо, згідно з нормативними документами, до складу госпітального округу повинно входити не менше однієї багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування першого та/або другого рівня та інші заклади охорони здоров’я.
Перелік медичних втручань з надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги затверджуватиметься МОЗ, так само як і примірні табелі матеріально-технічного оснащення лікарень.
Документом також визначаються нормативи кількості обслуговування пацієнтів. Так багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування 1-го рівня має обслуговувати не менше 120 тис осіб, 2-го рівня – не менше 200 тис осіб.
Межі та склад госпітальних округів повинні визначатись таким чином, щоб жителі, які в них проживають, мали доступ до вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги у межах свого госпітального округу.
Адміністративним центром госпітального округу визначається населений пункт, як правило, місто з населенням понад 40 тис. осіб, в якому розміщена багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування другого рівня.
Зона обслуговування госпітального округу визначається своєчасністю доїзду до багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування, що не повинен перевищувати 60 хвилин, та бути еквівалентна радіусу зони обслуговування 60 км.
Упорядкування мережі медичних закладів відбувається за двома принципами: доступність громадянина до медичної допомоги та належне навантаження на заклади, аби підтримувати належну кваліфікацію медичних фахівців.
Перелік та кількість госпітальних округів, поданих на погодження в центральні органи виконавчої влади:
м. Київ – 1 округ
Київська обл. – 4 округи
Кіровоградська обл. – 4 округи
Миколаївська обл. – 4 округи
Полтавська – 4 округи
Вінницька – 3 округи
Дніпропетровська – 5 округів
Житомирська – 4 округи
Запорізька – 5 округів
Одеська – 5 округів
Рівненська – 3 округи
Хмельницька – 3 округи
Черкаська – 4 округи.

кредит на карту

Comments are closed.