…он воно шо! Буває часом з людьми так тяжко спілкуватись..
..це повторно виставляэться, бо забулось.
Ефект Даннінга-Крюґера є прикладом когнітивного упередження, яке полягає в тому, що «люди з низькою кваліфікацією роблять помилкові висновки та невдалі рішення, але їхня некомпетентність не дозволяє усвідомити це».[1] Через це вони страждають на уявну зверхність по відношенню до інших, вважаючи свої здібності вищими за пересічні. Це призводить до того, що менш компетентні оцінюватимуть свої здібності вище за тих, у кого вони насправді вищі.
Феномен показано в серії експериментів, що їх здійснили Джастін Крюґер та Девід Даннінг. Результати надруковано в англ. Journal of Personality and Social Psychology у грудні 1999 р.[1][2]
Крюґер та Даннінг звернули увагу на низку попередніх досліджень, зокрема й Дарвінівське «невігластво частіше дає впевненість, аніж знання».[3]. Вони висунули гіпотезу, що для людей з пересічним рівнем компетентності характерно:
- Некомпетентні люди схильні до переоцінки власних здібностей.
- Некомпетентним людям не вдається впізнати справді високі здібності компетентних.
- Некомпетентним людям не вдається усвідомити свою некомпетентність.
- Якщо некомпетентні люди проходять підготовку та освітні курси, які підвищують рівень їхньої компетентності, то вони зможуть усвідомити рівень своєї колишньої некомпетентності.
«Полная формулировка эффекта звучит так: «Люди, имеющие низкий уровень квалификации, делают ошибочные выводы и принимают неудачные решения, но не способны осознавать свои ошибки в силу своего низкого уровня квалификации».
Непонимание ошибок приводит к убеждённости в собственной правоте, а следовательно, повышению уверенности в себе и осознанию своего превосходства. Таким образом эффект Даннинга-Крюгера является психологическим парадоксом, с которым все мы нередко сталкиваемся в жизни: менее компетентные люди считают себя профессионалами, а более компетентные склонны сомневаться в себе и своих способностях.
Отправной точкой своих исследования Даннинг и Крюгер назвали знаменитые высказывания Чарльза Дарвина: «Невежество чаще рождает уверенность, нежели знание»
и Бертрана Рассела: «Одно из неприятных свойств нашего времени состоит в том, что те, кто испытывает уверенность, глупы, а те, кто обладает хоть каким-то воображением и пониманием, исполнены сомнений и нерешительности.»
..це та сама схема, але простіше..
п.с.: натяки відсутні, лише спроба пояснити нагальні ситуації, що навіть вченими досладжквались. микрозайм