Депутатське звернення

..текст звернення депутатів селища, зареєстроване під № 02-16/213 від 18.07.2013 р. без підписів, стосовно питання медичної реформи в с.Борова.

Голові Борівської селищної ради
Фастівського району Київської області
П. Франчуку А.М.

депутатів VI скликання
Бухальської М.А., Панасенко Т.М.,
Швець С.В.

Депутатське звернення

Реагуючи на численні звернення наших виборців, невдоволених процесом проведення медичної реформи, особливо в частині надання медичної допомоги комунальним закладом «Фастівський Центр первинної медико-санітарної допомоги» та ліквідацією статусу «Борівська районна лікарня», нами було проведено деяку аналітично-узагальнюючу роботу в даному питанні. В результаті чого ми дійшли до певних висновків та викладаємо наведені нижче пропозиції.
До 2013 року існувала Борівська районна лікарня, – обслуговувала понад 18 тисяч населення – жителів смт Борова та прилеглих сіл. В її структуру входили: терапевтичне відділення на 35 ліжок та поліклініка. Це був єдиний підрозділ на чолі з головним лікарем, який контролював весь процес надання медичних послуг.
21 вересня 2012 р. відбулася позачергова сесія (1-ше пленарне засідання XVIII сесії депутатів VI cкликання), на якій виносилося єдине питання – про делегування представницьких функцій районній раді для створення комунального закладу «Фастівський Центр первинної медико-санітарної допомоги» в умовах реформування медичної галузі, з повною відсутністю інформації по цьому питанню для обговорення профільними комісіями депутатів напередодні сесії. Головний лікар Фастівської ЦРЛ Чигирин В.І., надавши депутатам на сесії неповну, недостовірну інформацію, переконав їх у користі медичної реформи, пообіцявши, що до 2020 р. ніяких змін в структурі Борівської районної лікарні не буде, тільки поліклініка буде реорганізована в амбулаторію загальної практики сімейної медицини. Отримавши неповну, недостовірну інформацію від Чигирина В.І. та за наполяганням депутатів Фастівської райради Григорук Н.В. і Губара М.І. (останній категорично заявив, що якщо місцеві депутати не проголосують за делегування представницьких функцій Фастівській райраді, то в районному бюджеті на 2013 р. не будуть закладені кошти для Борової), погодилися на пропозиції делегувати представницькі функції районній раді для створення комунального закладу «Фастівський Центр первинної медико-санітарної допомоги».
Але з 01 січня 2013 р., незважаючи на те, що Київська область не входить в пілотний проект, Борівська лікарня позбулася статусу районної і з цілісної організації була розпорошена та реорганізована в:
1. амбулаторію загальної практики сімейної медицини (підпорядковується КЗ «Фастівський центр первинної медико-санітарної допомоги»); оснащення для цієї мети відсутні.
2. терапевтичне відділення № 2 Фастівської ЦРЛ;
3. стоматологічний кабінет в структурі стоматологічного відділення Фастівської ЦРЛ;
4. на території лікарні базується пункт постійного перебування бригади надання екстреної допомоги (1 машина) – фінансується з обласного бюджету; обслуговує населені пункти Фастівського району, частин Васильківського району;
5. бригада для надання невідкладної допомоги базується в місті Фастів – центрі ПМСД.
НЕВІДКЛАДНА ДОПОМОГА являє собою окрему і досить серйозну проблему. До 2013 року в Борівській районній лікарні працювали дві бригади швидкої допомоги, були два автомобілі, існувала посада лікаря швидкої допомоги.
За таких умов додзвонитися пересічним громадянам до швидкої допомоги в Борову – не було проблем. З 01 січня 2013 року все кардинально змінилося, незважаючи на запевнення депутатів головним лікарем Фастівського району, що до 2020 року нічого змінюватися не буде. Отже, швидкої допомоги в Борові не існує.
Громадяни, телефонуючи, і скаржачись на тиск, головний біль, біль в черевній порожнині тощо – ризикують не дочекатись невідкладної допомоги. Адже не визначені чіткі критерії невідкладної і екстреної допомоги. Замість того, щоб увага приділялась хворобливому стану людини, перевага віддається чітко визначеним хворобам: переломи, пологи тощо… Проте, людина не спеціаліст і не може без лікарів, лікарського обладнання визначити, що її чекає невдовзі: чи-то інфаркт, чи-то інсульт, чи-то апендицит, що потребує термінової операції. А швидкої не існує! При тому, якщо невідкладна допомога і прибуде, то вона прибуває із Фастова, а це значний час, значна відстань, використання значної кількості пального. Та й в зимовий час на занесених снігом сільських дорогах невідкладна допомога не може прибути до Борової вчасно – за 20 хвилин. І основне. Як ми вважаємо, якщо людина скаржиться на біль, то вона не може діагностувати себе та визначитися, чи їй стане згодом краще, чи гірше, а можливо наступить і смерть. Тому, при невизначеності причин хворобливого стану, неможливості оцінити реально ступінь тяжкості хвороби, повинна ТЕРМІНОВО прибувати ТЕРМІНОВА МЕДИЧНА ДОПОМОГА, а не екстрена чи невідкладна. А тому виникає питання: кому потрібна така невідкладна допомога з Фастова? І на це припадає значна кількість скарг борівчан.
В 2011 р. було розпочато будівництво рентген-діагностичного корпусу лікарні, де повинен був відкритися рентгенологічний кабінет; його оснащення: флюорограф, рентгенограф, мамограф. Враховуючи те, що лікарня втратила статус районної, зі слів головного лікаря Фастівської ЦРЛ Чигирина В.І., в структуру амбулаторії ЗПСМ (загальної практики сімейної медицини) не входить рентгенологічний кабінет. Хоча на сесії на запитання депутата Черняка В.Г., яка буде подальша доля нового корпусу діагностичного центру, Чигирин В.І. відповів, що у ньому буде розміщено рентген, УЗІ апарат, кардіограф.
Питання відкриття рентгенологічного кабінету потрібно вирішувати, адже в Україні епідемія туберкульозу, а густонаселений регіон Борової (селище міського типу з населенням біля 9 000 жителів) та прилеглих сіл не мають можливості рентгенологічно обстежитися. Ми вважаємо, що статус районної лікарні – це досить високий статус з відповідними перспективами фінансування та забезпечення, який у нас був до 01 січня 2013 р. Натомість – амбулаторія – це нижчий рівень і мізерне забезпечення. Хоча пан Чигирин В.І. запевняв депутатів на сесії, що у відповідності до планів фінансування реформування медичної галузі фінансування буде збільшено з 18% до 35% від загального бюджету.
В 2013 році мали місце факти, коли громадяни приходили до амбулаторії (а це люди похилого віку, певних груп, яким обов’язково проходити флюорографію), а їм повідомлялось: із Фастова рентгенавтомобіль не прибуде із-за відсутності пального.
Згідно Наказу МОЗ України № 132 від 23.02.2012 р. «Про затвердження Примірного табеля оснащення лікувально-профілактичних підрозділів закладів охорони здоров’я», що надають первинну медичну допомогу, допускається продовження експлуатації обладнання та інвентарю, які не передбачені Примірним табелем оснащення лікувально-профілактичних підрозділів закладів охорони здоров’я, що надають первинну медичну допомогу, але вони використовувались у закладі раніше дати затвердження цього Табеля.
З огляду на викладене, вносимо пропозиції:
1. Створити комісію з вивчення даного питання, до складу якої включити депутатів, членів виконкому, медиків, представників громадськості.
2. Доручити депутатам вивчити ситуацію на місцях щодо скарг населення по наданню первинної медико-санітарної допомоги, вивчити документальні звернення громадян за наданням медичної допомоги з метою узагальнення всієї інформації, висунення нових пропозицій.
3. Повернути бригади невідкладної допомоги, так як мають місце смертельні випадки внаслідок несвоєчасного надання первинної медичної допомоги хворим (зокрема, смерть чоловіка біля ощадної каси) та загалом незадовільне обслуговування первинною медико-санітарною допомогою (не вистачає бензину, машин, погані дороги, значна віддаленість від Фастова тощо);
4. Під час розгляду цього питання на сесії від нас – трьох депутатів – просимо поставити питання наступним чином: Зважаючи на те, що питання про ліквідацію статусу Борівської районної лікарні 21 вересня 2012 р. на позачерговій сесії (1-ше пленарне засідання XVIII сесії депутатів VI cкликання) не піднімалося, ініціювати процес повернення повернення борівчанам лікувального закладу зі статусом Борівської районної лікарні. В її структуру слід ввести рентгенологічний кабінет та терапевтичне відділення.
5. Поновити посаду головного лікаря Борівській районній лікарні.

депутати VI скликання:
М.А.Бухальська

Т.М.Панасенко

С.В.Швець

«____» липня 2013 р.
деньги в долг

Comments are closed.