Церква. Півні. 10.10.2018

..добірка фото церкви Іана Златоуста за 10.10.2018, збудованної у с.Півні, дерев’яна.

..наразі саме її фарбують у свіжий салатовий колір, і лишилось ще трохїи.

 

..нижче текст за 2007 р. з першоджерела.

Фото Олени Крушинської, березень 2007 р.

Фото Олени Крушинської, березень 2007 р.

 

Попри відносно молодий вік та “єпархіальну” архітектуру церква у Півнях надзвичайно мальовнича, даючи фору давнішим храмам, помальованим у блакитний колір і прикрашеним пластиковими квіточками. Автентика – так можно виразити враження від нефарбованого храму напрочуд гармонійних пропорцій. Можна обходити його коло за колом, роздивляючись віконця зі ставнями на фігурних навісах, ганки із різьбленими консолями дашків, блискучі боки маленьких дзвонів, що їх видно крізь розбиті шиби дзвіниці.
Нещодавно було розпочато ремонтні роботи, купол вже перекрили сяючою жовтою бляхою, тому подальші “покращення” викликають неабиякі побоювання..

Фото Олени Крушинської, березень 2007 р.Фото Олени Крушинської, березень 2007 р.Фото Олени Крушинської, березень 2007 р.

Фото Олени Крушинської, березень 2007 р.

 

[Юрченко П.Г. Дерев’яна архітектура України. К., “Будівельник”, 1970. С.182]:
З нових будов звертає на себе увагу дерев’яна церква в селі Півні на Київщині, збудована в 1867 р. Тут дуже вміло поєднано традиційну форму п’ятизрубної церкви з однією банею в центрі з новою трактовкою архітектурних форм – бані, карнизу, дверей і південного та північного портиків з чотирма колонами кожний. В будівлі відчувається уміле застосування форм класичної архітектури, що були провідними в міському та садибному будівництві в кінці XVIII та першій половині XIX ст. Рублені з соснових брусів стіни церкви свідчать про те, що майстри були добре обізнані з місцевою технікою виконання дерев’яних зрубів.

Фото Олени Крушинської, вересень 2010 р.

Фото Олени Крушинської, вересень 2010 р.

Вигляд з північного заходу [ПГА, т. 1, с. 147]

[ПГА, т.1, с.147-148]:
План [ПГА, т. 1, с. 147]Расположена на пригорке в центре села на месте старой 1738 г. Церковь деревянная на каменном основании крестовая в плане пятисрубная одноглавая с пристроенными с запада двухярусной колокольней и помещениями. Восьмигранный барабан над нефом, опирающийся при помощи парусов на четверик стен, завершен граненым куполом, увенчанным главкой, а колокольня – куполом со шпилем. Церковь вертикально ошелевана. Портики перед входом и полуциркульные завершения окон свидетельствуют о влиянии каменного зодчества классицизма. В интерьере сохранились остатки тематической росписи ХІХ в.
Памятник представляет собой интересный пример деревянного здания, выполненного в формах классицистической архитектуры.

Фото Олени Крушинської, березень 2007 р. Фото Олени Крушинської, березень 2007 р.

Фото Олени Крушинської, березень 2007 р.

Фото Олени Крушинської, березень 2007 р.

Comments are closed.