архів. проти партизації місцевих виборів

Рух голів, депутатів та активістів громад проти партизації місцевих виборів набирає обертів.

Вже зібрано понад 700 підписів. Ініціативу підтримали числені голови, депутати, активісти громад. Свої підписи в підтримку громад поставили вже 6 народних депутатів України. Не будь осторонь захисту прав своїх громад – приєднуйся до підписантів.

Заступник Голови ВАГ Сергій Замідра в програмі «Тема дня» Суспільне Київ.

Форма для приєднання до відкритого Звернення сільських, селищних, міських голів, старост, депутатів місцевих рад та громадських активістів щодо недопустимості запровадження партійної виборчої системи на рівні сільських/селищних рад та рад малих міст з кількістю виборців менше 50000
ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ
Президенту України В.О.Зеленському
Голові Верховної Ради України Д.О.Разумкову
Народним депутатам УкраїниМи, сільські, селищні, міські голови, старости, депутати місцевих рад та громадські активісти, звертаємося до Вас із вимогою зупинити запровадження партійної виборчої системи на рівні сільських/селищних рад, міських рад малих міст, районних та обласних рад, не допустивши прийняття Верховною Радою змін до статті 192 Виборчого кодексу України. Цими змінами для всіх сільських, селищних та міських громад чисельністю понад 10000 виборців, а також для районних та обласних рад скасовується мажоритарна і запроваджується партійна виборча система. Ці зміни призведуть до партизації виборів на місцевому, субрегіональному та регіональному рівні за 110 днів до виборів.

Внесення суттєвих змін до виборчого законодавства у рік виборів суперечить загальновизнаним європейським принципам. Однак 2 липня 2020 року Комітет державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Верховної Ради, проігнорувавши заперечення з боку всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування та національних експертів, підтримав відповідні поправки до законопроекту №3485.

Ми вже неодноразово зверталися до законодавців через асоціації органів місцевого самоврядування, але нас не почули. Тому ми мусимо звернутися особисто до керівництва держави та народних депутатів, від яких залежить ухвалення цього доленосного рішення.

Більшість обраних депутатів та голів сільських/селищних рад, міських рад малих міст (об’єднаних територіальних громад) є поза політикою. В умовах політичної нестабільності на загальнодержавному рівні та низького рівня політичної культури на рівні громад це забезпечує збереження відносного спокою та стабільності в громадах.

За відсутності діючих осередків абсолютної більшості політичних партій на рівні громад та навіть районів, зміна системи виборів несе в собі значні загрози для стабільного старту новоутворених громад в умовах нової територіальної організації влади.

Запропонована виборча система позбавляє жителів невеликих громад права на самовисування в депутати місцевих рад. А відповідно до принципу, зафіксованого у Копенгагенському документі ОБСЄ 1990 року, держави мають поважати право громадян змагатись за політичні і державні посади як самостійно, так і в якості представників певних політичних партій, без дискримінації.

Окремі виборчі округи можуть взагалі залишитися без обраних депутатів, натомість інші будуть представлені декількома депутатами. Тому затвердження системи голосування у запропонованому форматі має ознаки перешкоджання реалізації права окремих населених пунктів громади мати своїх представників у раді громади.

Однакові громади будуть штучно поділені за виборчою системою, а районні та обласні ради стануть партійними надбудовами над громадами, що суперечить самій ідеї децентралізаційної реформи.

У разі прийняття запропонованих змін буде фактично знівельовано здобутки децентралізації, і більшість мешканців сіл і селищ будуть відчувати себе зрадженими. Саме цього вони боялись, постійно нагадуючи про ситуацію з об’єднаннями в колгоспи, коли у селян конфісковували майно. Фактично сьогодні народні депутати діють так само, забираючи у жителів громад право реально впливати на прийняття рішень на рівні своєї громади. Найбільше надбання Реформи №1 для сільських територій може перетворитися у одну з найбільших втрат лише через одне нерозумне рішення Верховної Ради. Це призведе до розчарування та посилення недовіри громадян до центральної влади.

Вимагаємо прислухатись до здорового глузду та, зважаючи на реальну ситуацію в країні, з метою збереження місцевого САМОВРЯДУВАННЯ, встановити межу для партійної виборчої системи в місцеві органи представницької влади в 50000 виборців – це дозволить зберегти мажоритарну систему для всіх громад, утворених на базі сіл, селищ та малих міст. Також вимагаємо не повертати партійну виборчу систему для районних та обласних рад, які покликані відстоювати спільні інтереси громад.

Звернення ініційоване Правлінням Всеукраїнської асоціації громад
Звернення підтримане Асоціацією ОМС Чернівецької області “Агенція розвитку громад Буковини”
Звернення підтримане Асоціацією об’єднаних територіальних громад
Звернення підтримане ГО “Асоціація малих міст”
Звернення підтримане Місцевою асоціаціацією ОМС «Об’єднані територіальні громади Рівненщини»
Звернення підтримане Обласною асоціацією місцевих рад “Ради Львівщини”
Звернення підтримане Місцевою асоціацією ОМС “Регіональний центр розвитку спроможних територіальних громад Запорізької області”
Звернення підтримане Місцевою асоціацією ОМС “Асоціація об’єднаних територіальних громад Херсонщини”
Звернення підтримане …

Звернення відкрите для підтримки для всіх асоціацій органів місцевого самоврядування (як всеукраїнських, так і місцевих), для інших громадських об’єднань.

Закликаємо підписати це Звернення УСІХ сільських, селищних, міських голів, голів районних та обласних рад, старост та депутатів відповідних місцевих рад – незалежно від членства у тих чи інших асоціаціях!

04.07.2020

Поточні підписанти:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1CuUusqRy-K3dFkZ_dW7dmom4FrPquuMpSXzZHOJmA-Q

* (06.07.2020) Враховуючи численні звернення з регіонів України до тексту звернення та форми-анкети додано “громадських активістів” – потенційних депутатів рад, яких позбавляють права на самовисування

джерело

Comments are closed.