Косенко Валерій

КОСЕНКО ВАЛЕРІЙ МИХАЙЛОВИЧ

Народився 7 серпня 1950 року в с. Чепеліївка Білоцерківського району Київської області в сім’ї вчителів (батько – вчитель математики, директор школи, мати –вчителька початкових класів).
З 1957 року начався в Узинській середній школі № 2 Білоцерківського району, яку закінчив у 1967 році.
В 1971 році закінчив Уманський державний педагогічний інститут Черкаської області за фахом учитель математики.
1971/72 навчальний рік – учитель математики, астрономії та фізичного виховання Козинецької середньої школи Бородянського району Київської області.
1972/73 роки – солдат/сержант Збройних сил СРСР (рота зв’язку особливого призначення).
1973/1977 роки – учитель математики, креслення, астрономії та фізики Ірпінської середньої школи № 6 Київської області. Керівник шахового гуртка. Діти – призери чемпіонатів області та України в змаганнях “Біла тура”.
1977 – 1997 роки – учитель математики, праці, інформатики, логіки Борівської середньої школи Фастівського району Київської області.
1977 – 1998 роки – керівник фото-, кіно-, шахового, туристичного гуртків Фастівського районного еколого-етнографічного центру.
1980-ті роки – призер всеукраїнських конкурсів звітів про категорійні туристичні походи.
З 1976 року і до тепер – “вічний” чемпіон Фастівського району з шахів.
1998 рік – вихід на пенсію за вислугою років, а потім – за віком. Повертатись до школи категорично не бажаю, враховуючи те, що, на превеликий жаль, сучасна школа здебільшого “вчить” такому життю, якого не існує, іншими словами – що чим далі, тим більше майже всі державні навчальні програми стають “науковими”, відриваються від потреб дитини і людини.
Одружений (один раз). Маю двоє дітей та онука.

Головною справою свого педагогічного та громадського життя вважаю навіть не численні видані мною книги (див. нижче. Хоча щодо книг: ну, немає навіть на рівні області, а, може, й України, людей, які коли-небудь видавали стільки різнопланових книг), а таке:
– 1976–1996 роки – засновник, організатор і керівник дитячого творчого об’єднання Культурних, Розумних, Організованих, Кмітливих, Спритних (КРОКС), реєстраційний № 741 від 17 травня 1996 року в Міністерстві юстиції України.
– З 1996 року по 2008 рік – голова Ради Всеукраїнського дитячого творчого об’єднання Культурних, Розумних, Організованих, Кмітливих, Спритних (КРОКС).
– З 2006 року і понині – засновник, організатор і керівник Всеукраїнської дитячої громадської організації “Гармонійний розвиток”, свідоцтво № 2212, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 26 квітня 2007 року.
– З 1976 року і понині проводилися і проводяться десятки щорічних різноманітних масових позакласних заходів із участю одночасно до 440 осіб в очних заходах і до 900 в заочних. В очних заходах крім українців брали участь представники Росії, Молдови, Білорусі, США. В заочних заходах беруть участь представники багатьох країн, в тому числі крім щойно перерахованих – німці, азербайджанці, французи, казахи, киргизи … .
Я – автор восьми різнопланових книг об’ємом від 96 до 700 сторінок. Це – методичні посібники по роботі таких громадських організацій, які сповідують всебічний розвиток; енциклопедія сучасних знань з багатьох напрямів науки; методичний посібник по пішохідному туризму; життєві замальовки; підручник з математики для всіх класів середньої загальноосвітньої школи майбутнього.
В.Косенко.

Трохи детальніше – про деякі нюанси біографії.
У 1977 – 1980-х роках розробив та виготовив 25 оригінальних авторських настінних наочних демонстраційно-навчальних таблиць для кабінету математики у відповідності до всієї тодішньої програми алгебри та геометрії курсу середньої школи, де головним акцентом було не перерахувати основні постулати, як це стандартно робилося моїми попередниками, а показати взаємозалежність різних понять, співвідношень, формул. На жаль, ця робота чомусь не була помічена ні дирекцією школи, ні районними чи обласними освітянськими органами. До речі, ці таблиці розміщені в окремому додатковому розділі підручника з курсу математики середньої школи, який чекає видання.
Розробив авторську програму практичної логіки (на противагу тій не потрібної учням теоретичній логіці з її диз’юнкціями і предикатами, яка повністю відірвана від середньостатистичних потреб життя людини і яка зараз активно насаджується науковцями) та уподовж декількох років викладав цей навчальний предмет у школі. Навіть добився, щоб у той період навчальний предмет “Логіка” офіційно вписувався окремим рядком (!) в атестат про здобуття середньої освіти.
У 1971–76-х роках розпочав розробляти ідеї та методологію майбутнього дитячого творчого об’єднання Культурних, Розумних, Організованих, Кмітливих, Спритних (КРОКС). Ні в Україні, ні навіть у світі немає аналогів організацій, структур, які сповідували б подібні ідеї.
Головна концепція КРОКСу закладена в ось такій його статутній меті: комплексна підготовка дітей до самостійного творчого життя. Тобто КРОКС прагне дати такий набір умінь, знань та практичних навичок, який розвиває у дитини і інтелект, і фізичні кондиції, і вміння орієнтуватись у безлічі життєвих ситуацій, і безліч іншого необхідного. Це – на противагу тому, чим на сучасному етапі розвитку країни зайняті різні інстанції (одні – це нашпиговуванням дитини схоластичним набором тих знань, які майже нікому ні разу в майбутньому житті не знадобляться, другі – розвитком бездумної пам’яті, треті – політизацією …).
На превеликий жаль, після того, як я пішов зі школи, борівчани “забулися”, що таке КРОКС, і забулися те, що, якщо не рахувати Києва, то Борова – єдиний населений пункт України, де зареєстровані (і не лише зареєстровані, а й активно працюють) не одна, а відразу аж дві всеукраїнські громадські дитячі організації.
У 1985 – 1991-х роках склав та багаторічно практично випробував програму 144-годинного загальнорозвиваючого гуртка КРОКС, яка занесена до картотеки Київського міжрегіонального інституту перепідготовки учителів.

2000-й рік –започаткував книжкову серію “Гармонійний розвиток”.
Автор таких виданих у цій серії дидактичних та методичних посібників:
2000-й рік – “КРОКС – для Культурних, Розумних, Організованих, Кмітливих, Спритних(Ф, “Поліфаст”, 2000, 100 с. ISBN 966-7758-01-Х).
2001-й рік – “Поки що –альбіноси” (Ф, “Поліфаст”, 2001, 232 с. ISBN 966-7758-08-7).
2002-й рік – “Групові багатоденні пішохідні мандрівки” (Видавництво Семенко “Мустанг”, 2002, 240 с. ISBN 966-7216-31-4).
2004-й рік – “1970 цікавинок”(Ф, “Поліфаст”, 2004, 424 с. ISBN 966-7758-21-4).
2005-й рік – адаптоване перевидання першої книги російською мовою з метою популяризації ідей КРОКСу за межами України (Ф, “Поліфаст”, 2005, 100 с. ISBN 966-7758-30-3).
2006-й рік – “КРОКС у документах” (Ф, “Поліфаст”, 2006, 688 с. ISBN 966-7758-42-7).
2007-й рік – “Сучасні прибамбаси” (Тернопіль, “Підручники і посібники”, 2007, 352 с. ISBN 978-966-07-0996-6).
Надруковано безліч статей в інших різних виданнях (газетах, журналах): “Перемога”, “Освіта”, “Освіта України”, “Інтелектуальна власність”.
Численні КРОКСівські матеріали (в тому числі й оригінали документів, перший прапор КРОКСу тощо) зберігаються у Фастівському краєзнавчому музеї.
Невдовзі буде виданий альтернативний підручник математики для навчання в середніх та старших класах масової середньої школи, де подані лише елементарні основи знань, а все те, що потрібне для, приміром, наукової роботи, пропонується винести на факультативні заняття.
Через декілька років буде написаний та виданий підручник із практичної логіки.
В моїх планах – видання доступного всім учням підручника із шахів.

Наукових ступенів, вчених та педагогічних звань, а також почесних звань та державних нагород не маю і не бажаю їх мати із деяких причин (дві з цих причин – це моє негативне ставлення до сучасних чиновників усіх рівнів, а також глибоке переконання, що мені важливіше, щоб мене оцінив “народ”, а не клерк).
Домігся ось такого: за моїм поданням двоє працівників КРОКСу мають Почесні Грамоти Кабінету Міністрів України, шестеро працівників КРОКСу мають грамоти Міністерства освіти і науки України, а троє працівників КРОКСу мають грамоти Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту.
Поряд із цим, присвоєні різні КРОКСівські звання такій кількості осіб:
КРОКСівська медаль – 3 особи;
Почесні ГросКРОКСмейстери України – 11 осіб;
Двічі Почесні КРОКСмейстери України – 22 особи;
почесні КРОКСмейстери України – 72 особи;
почесні ГросКРОКСівці України – 11 осіб;
почесні КРОКСівці України – 115 осіб;
ГросКРОКСмейстери України – 12 осіб;
КРОКСмейстери України – 106 осіб,
а також декілька сотень дітей є чемпіонами України в різних заходах/номінаціях КРОКСу.