Мороз Андрій

МОРОЗ АНДРІЙ ОМЕЛЯНОВИЧ

Народився 12 грудня 1940 р. в селі Королівка на Фастівщині.
Освіта: середньо-технічна (Київський індустріальний технікум).
Трудова діяльність: 50 років на приладобудівному підприємстві Київського заводу автоматики імені Г.І.Петровського (нині приладобудівельне підприємство ПАТ «НВО» Київського заводу автоматики імені Г.І.Петровського).
Нагороди: низка відзнак за винахідництво та раціоналізацію в галузі машинобудування (з 1985 р.).
Громадська робота: співголова «Просвіти» на приладобудівному підприємстві ПАТ «НВО» Київського заводу автоматики імені Г.І.Петровського, член українознавчого клубу «Спадщина» при Київському будинку вчених (з 1989 р.).
Досягнення в галузі історичного краєзнавства Фастівщини:
за його ініціативи в смт Борова:
• встановлено пам’ятну дошку на честь переможного бою січових стрільців, залізничників та коростишівських студентів на споруді приміщення станції Мотовилівка;
• при підтримці Фастівської райдержадміністрації ініціював встановлення пам’ятника січовим стрільцям (14 листопада 2008 р.). Скульптор фастівчанин Михайло Дмитрів;
• встановлено меморіальні плити загиблим мешканцям селища Борова під час Великої Вітчизняної війни 1941-1944 р.;
в селі Королівка:
• заново встановлені кам’яні козацькі хрести, пам’ятний хрест на могилі загиблим від голодомору 1932-1933 рр.;
• пам’ятний хрест і меморіальна плита втраченій Королівській церкві у 1825 р.;
в селі Триліси:
• встановлено пам’ятний знак, присвячений героїчному бою триліських козаків і мешканців села у 1651 р.;
• встановлено заново кам’яні козацькі хрести на території Триліської фортеці;
в селі Велика Мотовилівка:
• встановлено пам’ятний хрест і меморіальна дошка на місці зруйнованої у 1962 р. церкви;
• на основі матеріалів учасника командуючого Романа Дашкевича відтворив (реконструював) карту-схему «Бій під Мотовилівкою 18 листопада 1918 р.».
За результатами історико-краєзнавчих досліджень Фастівщини ним започатковано серію літературно-історичного видання «Дорога до себе»: перша авторська книга з однойменною назвою («Дорога до себе»; див.: Дорога до себе: літературно-історичне видання. Книга перша. – К., ТОВ «Агенство «Україна»», 2005. – 143 с.) вийшла друком у 2005 р. (презентація відбулася у 2005 р. в с.Пилипівці у Пилипівсько-королівській школі); друга та третя книги даного видання під назвою «По рідній землі з чистим серцем» опубліковані в 2011 р. (див.: По рідній землі з чистим серцем. Історико-краєзнавча розвідка серії літературно-історичного видання «Дорога до себе». Книга друга. – К. .: ТОВ «Агенство «Україна»», 2011. – 118 с.; По рідній землі з чистим серцем. Історико-краєзнавча розвідка серії літературно-історичного видання «Дорога до себе». Книга третя. – К. .: ТОВ «Агенство «Україна»», 2011. – 149 с.). Презентація відбулася у Фастівському краєзнавчому музеї у 2012 р. Ці книги стали посібним матеріалом для музею відділу «Козаччина», що відбиває козацьку добу і козацько-стрілецьку славу в Україні та на Фастівщині.
А нещодавно в газеті «Перемога» (за 25 липня 2013 р.) читачі змогли познайомитися з черговою статтею про історію українсько-польських відносин (XVII ст. – наш час) під назвою «Пам’ять (Волиця)».
Історик-краєзнавець Мороз А.О. продовжує дослідницьку роботу по вивченню історії Фастівщини.
У грудні 2013 року було включено до “золотого фонду Фастівщини”.
Проживає з дружиною в смт Борова по вул.Польова.

Анотація на книги літературно-історичного видання Андрія Мороза «Дорога до себе»

Мороз Андрій Дорога до себе: літературно-історичне видання. Книга перша – К.: ТОВ «Агенство «Україна»», 2005. – 143 с.
Книга підготовлена Андрієм Морозом – співголовою «Просвіти» на приладобудівному підприємстві ПАТ «НВО» Київського заводу автоматики імені Г.І.Петровського, членом українознавчого клубу «Спадщина» при Київському будинку вчених.
Родом із Фастівщини автор переймається історичними подіями, які відбувалися на його маленькій Батьківщині. Він глибоко усвідомлює важливу філософську істину, що непересічні постаті в безперервному розвитку історії і культурі збагачують кожну епоху власним внеском у загальну справу, що й знайшло своє відображення в книзі.
Накопичені за роки Андрієм Морозом власні статті до газет, журналів, звернень на радіо, листи до відомих людей України, нотатки цікавих мандрівок, спогади, роздуми про рідний край, історичні події та видатних людей стали авторським архівом та головною підвалиною для створення першої та наступних книг серії літературно-історичного видання «Дорога до себе».
Це видання – своєрідна сповідь про найдовшу і найважчу для людини дорогу – дорогу до себе. Розрахована на широке коло читачів.

Мороз Андрій По рідній землі з чистим серцем. Історико-краєзнавча розвідка серії літературно-історичного видання «Дорога до себе». Книга друга. – К. .: ТОВ «Агенство «Україна»», 2011. – 118 с.

Мороз Андрій По рідній землі з чистим серцем. Історико-краєзнавча розвідка серії літературно-історичного видання «Дорога до себе». Книга третя. – К. .: ТОВ «Агенство «Україна»», 2011. – 149 с.

Друга та третя книги Мороза Андрія стали продовженням започаткованої ним серії літературно-історичного видання «Дорога до себе». Автором видання зібрані унікальні матеріали, які висвітлюють сторінки історії Фастівщини і пов’язаних із цим краєм історичних подій через брак ґрунтовних розвідок досі ще мало знаних у світі та і в Україні.
Читачі помандрують у славні козацькі часи, і, обвіяні буйним вітром минулого, повернуться у наш час, помилуються мальовничими українськими краєвидами та архівними світлинами і, окрилені словом пана Андрія, пригорнуться душею до рідної землі.
Видання багато ілюстроване і розраховане на фахівців, що вивчають історію рідного краю, та широке коло читачів.