випадкова археологія

..територію нашого селища розсташовано на історично багатих землях, що мають пам’ять людську на певні події, щось іноді і документально зафіксовано і є в архівах. А щось дрібніше проходить мимо або відомостей взагалі мало..

..але іноді трапляються випадки, коли звичайна оранка на городі, може принести сюрпризи. Так сталось одного разу, що в грунті з’явились невідомі предмети, походження незрозумілого. Вилучені і обслідувані допитливими “пошуківцями”, предмети трохи індифікували, що принесло радості і нових питань. В полі, що раніше був садком, а перед цим ще чимось, було знайдено поржавівші леза ножів з старого металу, кованого цвяха і кам’яну грубу кулю. Брила невеличка, з кулак дорослого чоловіка, має явне мханічне оброблення, що надало їй кулясті обводи, можливо було ядром пращі або в господарстві подрібнювали чи чавили ним шось. Як потрапили ці предмети сюди, коли саме і кому належали – невідомо! Самою дивною і трохи “типовою” знахідкою є дивний металевий трикутник, що впізнається як наральник. Металевий кований елемент, що закріплювали на вістрі орала з дерева, і яким оброблювали землю під час весняних робіт землероби. Можливо кріплення ослабло, або був зламаний пристрій сам, того невідомо, бо знайдено лише металеву частину.

Такі предмети археолагам траплялись і раніше, і відомі як і з черняхівської культури та навіть з прадавніх скіфів, і майже без змін використовавались навіть на початку XX ст., тож лишається гадати про вік знахідки…
..знайдено його в полі біля ярку, на межі, між с.Плесецьким та с.Хлібча.

..іноді під час оранки трапляються і більш сучасні предмети: хвостова частина від мінометного снаряду, рештки металевих ціпів, якісь частини з латунних задвижок, рештки шанцевого інструменту, ножів, шпори, металічні частини від збруї та з облаштунків, навіть щось схоже на кресало, відірвані і загублені в ріллі борони…

..за знахідки окрема подяка Роману, що розповів про них і передав до музею.

займ на карту

Comments are closed.