мапа. Мотовілуфка!. 1720 р.

..на мапі від 1720 року є можливо згадка про сучасну Мотовилівку – тогочасний н.п. Мотовілуфка?!Ukrania quae et Terra
Cosaccorum cum vicinis
Walachiae, Moldoviae…
Johann Baptiste Homann (Nuremberg, 1720)

Тут представлено, на мою думку, найвизначніший пам’ятник друкарського мистецтва XVIII ст., що має прямий стосунок до історії України. «Україна або козацька земля з прилеглими провінціями Валахії, Молдавії і Малої Татарії, зображена Йоганом-Баптистом Гоманном». Відома за скороченою назвою “Terra Cosaccorum”. Йоган Баптист Гоманн [Johann Baptist Homann] акумулював усі відомі на початок 1700-их років досягнення науковців, географів, знання істориків і дані про поточну ситуацію в Україні та видав, без перебільшення, шедевральний твір картографічного мистецтва, за який ми, сучасні українці, повинні бути вдячні йому довіку.

Карта є компіляцією усіх класичних на той момент карт земель України. При цьому вона чітко відображає політичні події та зміни, що відбувалися в Україні того історичного моменту. Зокрема, позначено місце Полтавської битви 1709 р.; землі Задунайської Січі, які у 1711 р. були передані Туреччині, позначені у складі Кримського ханства; вказано будівництво Перекопського валу тощо. Карта вирізняється яскраво декорованим і змістовним картушем. Існує поширена версія, що чоловік, який сидить і курить люльку, – Іван Мазепа в оточенні сподвижників. Цікаво, що в картуші території названо на латинський манер “Vkrania”, а вже на самій карті позначено “Ukraina”.

Карту вперше опубліковано в 1712 р. і відтак, хвала Богу, неодноразово перевидано Хоманном та його нащадками протягом XVIII ст., що зробило її одним з найбільш упізнаваних і популярних зображень давньої України. Гоманн неодноразово звертався до тематики земель України та Причорномор’я, але всі його інші роботи тьмяніють на тлі “Terra Cosaccorum”.

У моїй колекції є декілька примірників цієї карти. Тут представлено версію 1720 р., з унікально яскравими оригінальними кольорами.

дякую за посилання Евгений Куценко

джерело


..картографія, історичні записи, замальовки, мапи різних країн і часів – все поєднує одне, на них зображено населенний пункт Борова, або найближчі села і міста…

добірка описів мап (карт):

Правобережжя середини XVIII
карта киевской губерніи 1855-1877г.
Борова. карта. записи. 1864 р (!)
Карта Київської губерніі 1821 року.
карта лісу. Борова
Мапа Шуберта. 1846-1863 рік.
карти земель селища Борова
Мапа Стрільбицького. Аркуш № 31. 1917 рік
архів. мапа Борівської громади
Стара польська мапа “Русские земли Речи Посполитой”
мапа сільрад та районів Білоцерківщини 1927р.
давня Мотовилівка. мапа
БОРОВА. назви районів.
КОКОС. план 1946 р.
мапи Борови. 1965 р
Мотовилівка. форт
генплан. детальні мапи
Топографічні (“генштабовскі”) мапи України 1:100000
атлас історичний
план земельних угідь
мапа. Гуляники. 1613 р. заём

Comments are closed.